El Ayak Terlemesi - saglikdas.com

El Ayak Terlemesi

El Ayak Terlemesi
1 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.308 kez okundu.

El Ayak Terlemesi Nasıl Olur?

El ayak terlemesi: Hyperhidrosisjeneralize, veya vücudunbelirli bölgelerinelokalize olabilir. Eller, ayaklar, koltukaltı vekasıkbölgesinedeniyleterbezlerininnispeten yüksekorandaterlemeninen aktifbölgelerindendir.Aşırı terlemelokalizeolduğunda(örneğinavuç içleri, ayak tabanı, yüz, koltuk altları, kafa derisi) bunabirincil veyafokalhiperhidrozdenir.Jeneralize veyahiperhidrozgenelliklebütünvücudu içeren ve altta yatan başka bir nedenin sonucudur.

El Ayak Terlemesi Zararları

Hiperhidroz başlangıcı açısından doğuştan ya da edinilmiş olarak sınıflandırılabilir. Fokal hiperhidroz ergenlik döneminde veya daha önce başlamaktadır. Otozomal dominant (değişmiş baskın gen: bireyin birkaç geni oluşumda değişip bozulabilir ve bu değişmiş gen normal gene baskın gelebilir, bu durumlar da genetik rahatsızlıklar grubuna girer ve sonraki nesile aktarılabilir.) bir kalıtım olarak görünmektedir. Birincil veya fokal hiperhidroz hayatında herhangi bir noktada başlayabilir ikincil hiperhidroz, ayırt edilmelidir. İkinci formu olan,  tiroid veya hipofiz bezleri, diyabet, tümörler, gut, menopoz, bazı ilaçlar veya cıva zehirlenmesi bozukluğu nedeniyle olabilir.

El ayak terlemesi: Ellerinizin avuç içi ve ayak tabanı vücudun diğer bölümlerinden daha fazla ter bezleri vardır. Bazı insanların çok elleri ve ayakları terler. Bu ortak sorun ve çok utandırıcı olabilir

Terli eller ve ayaklar genellikle bir hastalık nedeni değildir. Bu sorun çocukluk çağında başlama eğilimindedir. Genellikle aile içindeki duygu ve stres ile daha kötü olur. Uyurken bu olmaz. Günlük tedavileri engeller bir hal alabilir.

Tedavi :
* Bir alüminyum klorür solüsyonu, ellerinizin avuç içi ve ayak tabanlarında ciltte uygulanabilir.

Diğer tüm tedaviler işe yaramazsa, * cerrahi operasyonla, terlemeye neden olan sinirler, kesilebilir.

Tedavilerin, yan etkileri olabileceğinden doktorla konuşup karar verilmelidir.

*Başka yolları ise, deniz tuzu ve sirke ile karışım hazırlamak sorunlu yerlere uygulamak denenebilir.1 çorba kaşığı elma sirkesi, 1 çay kaşığı deniz tuzu.

*El-ayak terlemesine, bir formül de,1 er kahve fincanı zencefil ve ıhlamur, 2 çorba kaşığı pudra, 1 bardak su ile elde edilir, Ayak ödemlerine de iyi gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git