El Bakımı - saglikdas.com

El Bakımı

El Bakımı
1 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.406 kez okundu.

El Bakımı Önemi

El bakımı çok önemlidir. Zamanla eller yorulur ve derisinde yıpranma ortaya çıkar. İleri yaşlarda ciltte yaşlanır ve ellerdeki derilerde incelme olur. Bunun önüne geçmek zordur. Bu yüzden genç yaşlarda ellerin bakımına özen gösterilmesi gerekir. Ellerdeki buruşukluk ve kırışıklıkların kolay kolay önüne geçilemez. Bu yüzden el bakımına ne kadar erken başlanırsa o kadar elde oluşan cilt sorunlarının önüne geçilebilir. Bakım için ellerinizi sürekli nemli tutmanız gerekir. Nemlendiricilerle el bakımı yapabilirsiniz. Eller çok kullanılan uzuvlar oldukları için yıpranmaya elverişlidir ve devamlı su ile etkileşim halinde olan elleri sadece kremler ile koruyabilirsiniz.

El Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  1. Ellerinizi limon suyu kullanarak koruyabilirsiniz. Doğal bakımın her bakım ürününden daha yararlı sonuçlar ortaya çıkardığını bilirsiniz. Limon ile ellerinizi güzelce ovmanız sayesinde yumuşacık ellere hemen sahip olursunuz. Ellerin beyazlaması için de etkili bir çözüm olan limon suyu sayesinde siyahlanmaya maruz kalan eller aydınlanır.
  2. Su ve tuz kullanarak ellerinizi ovabilirsiniz. Fakat ellerinizde herhangi bir yaranın olmaması gerekir. Tuz yaraları yakar ve canınızı acıtır. Su ile tuzu kullanarak yapacağınız yöntem sayesinde ellerinizdeki ölü hücreler arınır ve teniniz canlanır.
  3. Bulaşık yıkarken eller çok fazla yıpranır. Su ve deterjanlar ellerinizin bakımını yitirmesi için bir düşmandır. Sıcak ve soğuk su ile etkileşim yapan eller kolayca yıpranır. Bunun için bulaşık esnasında eldiven kullanmalısınız. Aynı zamanda temizlik yaparken ve herhangi bir kimyasal madde kullanırken de eldiven kullanmanız önerilir. Çamaşır suyu gibi maddeler ellerinizde kötü bir koku bıraktığı gibi derinizde de tahribata yol açar.
  4. Ellerinize günlük olarak bakım yapmalısınız. Eller gün içinde sürekli yıkanarak mikroplardan arındırılmalıdır. Temiz elde mikrop barınmaz. Gün içinde birçok yere dokunduğunuz eller ile mikrop kapma olasılığınız artar ve sağlıksız koşullar ortaya çıkar.
  5. Tırnak bakımına özen göstermelisiniz ve tırnaklarınız olması gerekenden fazla olmamalıdır. Tırnak aralarına yerleşen mikroplar nedeni ile birçok hastalığı kapabilirsiniz. Temiz ve bakımlı tırnaklar beyazdır. Sağlıklı tırnaklar kolay kolay kırılmaz. Bakımlı tırnaklara kavuşmanın yolu da el bakımından geçer. Bakımlı ellerde bakımlı ve sağlıklı tırnaklar bulunur.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git