El Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm - saglikdas.com

El Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm

El Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm
30 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 1.571 kez okundu.

El Çatlakları İçin Bitkisel Çözümler

Özellikle kış aylarında soğuk hava sebebiyle ellerimizde oluşan çatlaklar için kullandığımız nemlendirici kremler, çatlakların giderilmesi konusunda bizlere pek fayda sağlamaz. Derimizde oluşan çatlaklara çözümler üretemezsek çatlaklar, zaman içerisinde cildimizde kalıcı yıpranmalara ve deri incelmesine yol açar. Peki, soğuk havalarda ellerimizde oluşan çatlakları nasıl tedavi edebiliriz? Bu yazımızda, el çatlakları için bitkisel çözümleri bulacaksınız.

El Çatlakları İçin Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Bal Kürü: 1 tatlı kaşığı bal, 2 yemek kaşığı susam yağı, 1 yemek kaşığı badem yağı, 2 tatlı kaşığı gliserin ile yapılan bir kürdür. Cezve içerisinde bal eritilerek içerisine badem yağı, susam yağı ve gliserin ilave edilir. Krem şekline bürünene kadar karışım ateşte karıştırılır. Gece yatmadan önce çatlakların olduğu bölgeye sürülür ve sonrasında eldiven giyilir. Sabah kalkınca yıkanır.

Papatya Kürü: 1 bardak süt ve 2 tutam papatya ile yapılan bir kürdür. 1 bardak sütün içerisine 2 tutam papatya atılarak bir gece boyunca bekletilir. Karışım, ertesi gün çatlaklı bölgelere sürülür.

Pirinç Unu Kürü: Yarım çay bardağı süt, 1 kaşık pirinç unu ve 1 kaşık jojoba yağıyla hazırlanan bir kürdür. Pirinç unu ile süt bir kap içerisinde karıştırılır. Jojoba yağı çatlaklı bölgeye sürülür ve sonrasında karışım eldeki yağın üzerine sürülür. 15 dakika kadar beklendikten sonra eller yıkanır.

Patates Kürü: 1 tane patates, 1 yemek kaşığı kuru papatya ve yarım çay kaşığı vazelin ile hazırlanan kürdür. Patatesleri haşladıktan sonra eziniz. Ezilmiş patateslere kuru papatyaları ve vazelini ekleyerek iyice karıştırınız. Elde edilen karışımı çatlak olan bölgelere sürün. Ellerinizi bir bez ile sarıp yarım saat kadar bekleyin. Sonrasında ellerinizi ılık suyla yıkayınız.

Zeytinyağı Kürü: 1 tatlı kaşığı limon suyu ve 5 tatlı kaşığı zeytinyağıyla hazırlanan bir kürdür. Limon suyu ile zeytinyağını bir kap içerisinde iyice karıştırın. Sonrasında, karışımı ellerinizdeki çatlak bölgelere sürünüz. Bu işlemi gece yatmadan önce yaparak sabaha kadar ellerinizi bu şekilde bekletiniz. Sabah kalktığınızda ellerinizi ılık suyla durulayınız.

Yukarıda verdiğimiz el çatlakları için bitkisel çözümler, uzmanların en çok önerdikleri kesin sonuçlar veren kürlerden oluşmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git