El Peelingi Nasıl Yapılır - saglikdas.com

El Peelingi Nasıl Yapılır

El Peelingi Nasıl Yapılır
1 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.649 kez okundu.

El Peelingi Nasıl Yapılır?

Hayatımıza giren ve önemli yer eden peeling nedir ve ne işe yarar? Peeling, genellikle bazı meyve asitlerinin kullanılmasıyla uygulanan, cildin üst tabakasını temizleyerek yerine yeni taze derinin gelmesini sağlayan, cilde parlaklık ve hafif renk açıklığı veren cilt bakımı ve yenilenmesi işlemidir. Cildin en üst tabakasında bulunan ölü deri hücreleri ve yağ tabakası, günlük dış etkenlerden, toz, hava kirliliği ve makyaj kalıntılarından etkilenerek parçacıkların buraya yapışmasına maruz kalır. Ayrıca deri üstünde oluşacak tıkaçlar ve lezyonlar, sivilce gibi görüntü bozucu etkenlere sebep olacaktır.

El Peelingi Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Gerek dış gerekse iç etkenlerden ellerimiz yıpranır. Bu etkenler arasında sıcak, soğuk, toz, hava kirliliği, makyaj, kimyasal maddeler, temizlik malzemeleri, iş gereği kullanılan kimyasallar, sabun, alkollü ürünler ve stres sayılabilir. Bir diğer faktörse zamandır. Yıllar, elimizdeki derinin incelmesine ve kararmasına neden olarak yaşımızı ortaya çıkarabilir. Ellerimiz bizim için hayati önem taşıyan organlarımızdandır ve çok sık kullandığımızdan yıpranırlar. Bu kadar önem taşıyan ellerimiz gerçek bakımı hak eder.

El peelingi nasıl yapılır? Zamanla yıpranmış olan ellerin derisi inceldiğinden, krem ya da bakım ürünleriyle yumuşamayacağından, peeling yapmak gereklidir. Ancak derinin lezyonlu ve açık yarası olan bölgelerine dikkat etmek, buraya uygulama yapmamak gereklidir. Ayrıca soğuktan çatlayan ellere bakım yapmadan önce peeling uygulamak, bakımın daha sağlıklı ve uzun süreli olmasına neden olacaktır.

Peki, peeling için kullandığımız malzemelerin ne işe yaramaktadır? Toz şeker, siyah noktaları temizler ve kendi parlaklığını cilde verir; tuz, siyah noktaları, daha ince olduğu için, daha detaylı temizler; zeytinyağı, cildi yatıştırmasıyla birlikte, süt gibi, nemlendirme için de büyük yarar sağlayacaktır; limon, cildin yağ oranını dengelemektedir.

Bu malzemelerle evde el peelingi nasıl yapılır, görelim.

1 tatlı kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı süt, 1 çay kaşığı tuz, 1 çay kaşığı şeker, 1 çay kaşığı limon suyu bir kâse içinde karıştırılır. Bu ölçüler, boyutlara göre aynı oranlarda artırılarak çoğaltılabilir. Önemli bir nokta ise limon, sadece yağlı ciltler için uygundur. Cildiniz hassas ve kuru ise limon önerilmez. Artık elleriniz krem ve benzeri bakımlarınız için hazır hale gelmiş bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git