El Terlemesi - saglikdas.com

El Terlemesi

El Terlemesi
1 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.463 kez okundu.

El Terlemesi Nasıl Olur?

Bu yazımızda el terlemesinin neden olduğu, el terlemesinin psikolojik bir rahatsızlık olup olmadığı, aşırı el terlemesi için tedavi yöntemleri, el terlemesinin nasıl önleneceği gibi sorulara cevap bulabilirsiniz. Kişilerin en çok sıkıntı yaşadıkları bölge olan el terlemesi, aşırı olduğunda birçok yapılan işlev engellenmektedir. Terleme problemi başlı başına bir sorun teşkil etmektedir. Çünkü ellerimiz vücudumuzda en çok kullandığımız organımızdır. Kişinin el terlemesi yaşaması herhangi bir rahatsızlığın işareti değildir. Sempatik sistemde meydana gelen ayar bozukluğu el terlemesinin tek nedenidir. Yani sempatik sistem fazla çalıştığı ve aşırı duyarlı olduğu için kişiler ellerinde terleme sorunu yaşarlar. El terlemesinin kaynağı araştırıldığında hastalık gibi herhangi bir sonuç alınmamıştır.

El Terlemesi Tedavileri

Kalıcı el terlemesi tedavisi, ETS klipsli olarak uygulanmaktadır. Geçici el terlemesi tedavisinde ise botoks, iyontoforez, losyon, krem uygulanmaktadır.

1-ETS Klipsli Kalıcı El Terlemesi Tedavisi

Bu Tedavide Başarı Ne Kadardır?

ETS yönteminde en çok başarı el terlemesinde sağlanmıştır. Kanıtlanmış olan uygulamanın yapıldığı kişilerin yüz tanesinin doksan dokuzunda memnuniyetle başarılı sonuçlar alınmış ve tekrar el terlemesi problemi yaşanmamıştır. Yüzde birlik kısımda kalan kişilerde ise tedavi tekrar yapılmalıdır; çünkü tedavi etkisini göstermemiş olabilir. Yapılan bu tedaviden sonra hayatınızın geri kalan kısmını el terlemesi sorunu olamadan geçirebilirsiniz.

Klipsli ETS Tedavisinin Sonuçları Nelerdir?

Ellerinde aşırı terleme yaşayan kimseler bu tedaviyle ummadıkları kadar etkili sonuç alırlar. Tedaviden sonraki yirmi dakikada el terlemesi problemi kalıcı olarak çözümlenmiş olur. Tedaviden sonra hiçbir sorun yaşamazsınız ve ellerinizi daha rahat şekilde kullanabilirsiniz.

Klipsli ETS Tedavisi Kimlere Yapılır?

Ellerini kullanmakta zorluk çeken, ellerinde aşırı terleme ve akma yaşayan her kimseye uygulanabilir. Aşırı el terlemesi için kalıcı olarak tedavi olmak isteyen kişiler için kullanılır.

Terleme Başka Bölgelerde Varsa Ne Yapılmalıdır?

Klipsli ETS tedavisinin uygulanmasından sonra çoğu kimsede terleme başka bölgelerde de geçmiştir. Yani el terlemesi tedavisi yapıldıktan sonra koltuk altı terlemesi, ayaklarda yaşanan terlemeler ve yüz kızarması gibi problemlerin de iyileştiği görülmüştür.

Yan Etkileri Nelerdir?

Tedavinin uygulanmasının ardından yüz kişiden üç veya dört kişide çok fazla, altı veya yedi kişide de hissedilir derecede terleme refleksi görülür. Bu terlemede ellerde önlenen terlemenin sonucunda vücudun bacak, kalça ve bel gibi bölgelerinde terleme oranı artar. Hafif olan etki hissedilmezken şiddetli durum kişiyi rahatsız edebilmektedir.

2-Geçici El Terlemesi Tedavisi

El terleme problemi yaşayan kişiler çocukluklarından itibaren bu probleme baş etmek zorunda kalırlar. Birçok sosyal faaliyet bu problemden dolayı yapılmaz ve kişilerin hayatı bu durumdan olumsuz etkilenir. El terlemesi başka tür rahatsızlıkların işareti değildir ve psikolojik bir sorun da değildir. Ancak bazı kimseler strese girdikleri zaman ve sıkıldıklarında ellerinin çok fazla terlediğini söylemektedirler.

Eğer ki aşırı el terlemesi bireylerin hayatlarını fazla oranda etkiliyorsa bu tedavi yöntemleriyle bu sorunun önüne geçilebilir.

Geçici Tedavi Yöntemleri

Krem losyon tedavisi, botoks ve iyontoforez denilen elektrik tedavisi kişiye kalıcı çözüm vermemektedir. Ancak çok da aşırı bir terleme problemi yaşamıyorsanız bu tedavileri düzenli ve sürekli uyguladığınızda sonuç alabilirsiniz. Yani tedavinin faydası kişinin terleme durumuna göre değişmektedir.

El Terlemesinde İyontoforez Tedavisi

 • Kullanım yeri: Eğer ellerinizde ıslaklık şeklinde terleme varsa bu yöntem uygulanır.
 • Uygulaması: Özel bir cihazı bulunan bu yöntemde yarım saat kadar ellere elektrik verilmektedir.
 • Etkisi: Geçici olan bu tedavinin ömür boyunca haftada iki veya üç kez uygulanması zorunludur.
 • Etki şekli: Ter bezlerinde şok bir etki sağlayan tedavi sonucunda iki dört gün arası terleme yaşanmaz.
 • Sakıncaları: Zamanınızı oldukça alan bir yöntem olmasının yanı sıra bıktırıcı bir yöntem olup ellerde yanma hissi yaşatır.

El Terlemesinde Krem-Losyon Tedavisi

 • Kullanım yeri: ellerinizde nemlenme şeklinde olan terlemelerde ellere sürülür.
 • Uygulaması: Krem losyon, jel, sabun olarak ellere uygulanır.
 • Yatmadan önce her akşam ellere uygulanmalıdır.
 • Etki şekli: Ter bezleri olan kanalları tıkayarak terin dışarı çıkmasını önler.
 • Sakıncaları: Bazı kişilerde alerji ve tahrişe sebep olabilir.

El Terlemesinde Botoks Tedavisi

 • Kullanım yeri: Ellerinin avuç içinde ıslaklık olan terlemelerde uygulanmaktadır.
 • Uygulaması: Botoks enjeksiyonu el içlerine yirmiye yakın şekilde uygulanır.
 • Geçici olan bu tedavi şeklinin üç dört ayda bir ellere uygulanması gerekmektedir.
 • Etki şekli: Ter bezlerinde geçici olarak felç etkisi oluşturur.
 • Sakıncaları: Kişilerde duyu kaybı yaşanabileceği gibi uygulanması pahalı ve ağrılıdır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git