Ellerde Egzama - saglikdas.com

Ellerde Egzama

Ellerde Egzama
2 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 3.128 kez okundu.

Ellerde Egzama Oluşumu

Çok yaygın bir deri hastalığı olan ellerde görülen egzama, elleri sürekli bazı kimyasallar ile bir arada olan kişilerin ellerinde görülen kaşıntılı ve kızarık haldeki deri hastalığıdır ve tedavi edilmez ise daha büyük alanlara yayılma gibi olumsuz bir durum gösterir.

Ellerde Egzama Neden Olur?

1-Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülen egzama çeşidinden biri ellerde görülen egzamadır. Ellerdeki egzamanın en büyük nedeni deterjanlar ve sabunlardır.

2- Bazı kimyasal maddeler ile irtibat halinde olan erkeklerin elleri de bu durumdan büyük ölçüde etkilenir. İşi itibariyle ellerini koruyamayan kişiler bir nebze de olsa hastalık durdurabilmek için eldiven takmalıdırlar.

3- Egzamanın artış gösterdiği zamanların baharatlı yiyecekler tüketildiği zamanlar olduğu gözlemlenmiştir. Ellerdeki egzamayı özellikle baharatlı yiyecekler daha çok arttırır. Egzamayı daha da ilerletmemek için bu tür yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

4- Egzama görülme ihtimali her türlü mikroba açık olan ellerde daha yüksektir. Ellerde egzamanın oluşmasına alerjik reaksiyonlar sebep olabilir. Ellerinizin steril kalmasını sağlamak için ellerinizi Ph uyumlu temizleyicilerle yıkamalısınız.

Ellerdeki Egzamanın Tedavisi

1-Stresi yenmek elde görülen egzamanın tedavi sürecinde önemli bir faktördür. Tedavi sürecine stres kontrol edilerek olumlu bir başlangıç yapılabilir.

2- Elleriniz üzerinde dermatolog gözetiminde kullanacağınız kremler büyük bir ilerleme ve gelişme sağlayacaktır.

3- Ellerinizin kimyasala değmesini engellemek için temizlik yaparken veya bulaşık yıkarken mutlaka kalın bir eldiven giymelisiniz.

4- Egzamanın çatlayarak kanamasının önüne geçmek için ellerinizi soğuk havalardan korumalı ve en önemlisi de egzama kaşındığı zaman kesinlikle kaşıyarak kanatmamalısınız. Çünkü egzamanın daha da ilerlemesine sebep olan faktör tırnak aranızda bulunan mikroplardır. Elinizi kaşıdığınız zaman tırnaklarınızda bulunan bu mikropları deriye yaymış olursunuz ve bu durum elbette daha da kötü sonuçlar doğurur.

5- Egzamanın ilerlemesini çeşitli bitkisel kürler uygulayarak da engelleyebilirsiniz. Hiçbir tedavi süreci sonuç vermediği zaman bitkisel kürler uygulanması gereken yollardandır. Kulaktan dolma bilgiler gibi her yol egzamanın tedavi edilme sürecinde faydalı olmamaktadır. Yani ciddi bir rahatsızlık olan egzamanın kulaktan dolma bilgiler ile giderilmesi mümkün değildir.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git