Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri - saglikdas.com

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri
8 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.163 kez okundu.

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri?

Genetik saç dökülmesi olarak adlandırılan androgenetik, erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında en sık görülenidir. Bu tip dökülmeler, karakteristik olarak ilk önce saç çizgisinin sağ ve sol yanında küçük açılmalar olarak başlar. Sıklıkla vertex adı verilen, saçın dönme bölgesinin bulunduğu tepe kısmına doğru açılma devam eder. Saç dökülmeleri genetik olabildiği gibi kimi zaman da bakımsızlıktan kaynaklanabilmektedir. Erkeklerde bayanlara nazaran daha fazla görülmektedir. Saçlar düzenli bakım istemektedirler. En az cilt kadar saçların da bakıma ve gerekli vitaminlere ihtiyacı vardır. Birçok farklı nedeni bulunan saç dökülmeleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik veya bakımsızlıktan
  • Günlük olarak yıkanmamaktan dolayı kirlenerek dayanıklılığını yitirmesinden
  • Aşırı yağlanmaktan
  • Kalitesiz bakım ürünleri ve şampuanlar kullanmaktan

Erkeklerde Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Sonuçları

Yağlı saçlarda özellikle dökülmeler daha fazla görülmektedir. Bu nedenle saçlar her gün yıkanmalı, yağ önleyici şampuan ve kremler kullanılmalı, bitkisel kürler uygulanmalı ve derinin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller sağlanmalıdır. Androjen hormonu olan testosteronun değişim göstermesi ile birlikte saç dökülme yaşı daha erken yaşlara kadar inmiştir. Testosteron hormonu, alfa redüktaz adıyla bilinen enzim ile birlikte dihidrotestosteron hormonuna dönüşür. Dihidrotestosteron hormonu, saçların güçsüzleşerek dökülmelerine neden olur.

Saçlar özellikle bakır, demir, çinko gibi vitamin eksikliklerinde daha fazla dökülür. Saç dökülmelerine iyi gelen bitkiler, bitkisel yağlar ve özel kürler mevcuttur. Saç derisinin sağlıklı bir şekilde görevini yapabilmesi için fosfor, protein, karbonhidrat, kalsiyum, sodyum, C vitamini, formik asit, flavon, histamin ve potasyum gibi minerallere ihtiyacı vardır. Isırgan otu, tere, biberiye, ıhlamur, lavanta çiçeği gibi bitkiler, içerisinde tüm bu maddeleri barındırarak saça ihtiyacı olan enerjiyi sağlar ve dökülmeleri önler. Biberiye, cansız ve hareketsiz hücreleri harekete geçirdiği için saç derisinin uyarılmasını ve deri hastalıklarını önlemeyi sağlar. Ihlamur ise saç derisini güçlendirerek saçların deriye daha iyi tutunmasını sağlamaktadır.

Erkeklerde saç dökülmesinin nedenleri arasında, bakımsızlık ve yanlış uygulamalar başta gelmektedir. Saçlarınızı uygun şampuanla yıkayarak, alkol ve sigaradan uzak durarak, stresli hayat koşullarından, uykusuzluk ve aşırı yorgunluktan uzak durarak saç dökülmesi probleminin önüne geçebilirsiniz. Saçların dökülmemesi için özellikle B6 ve B12 içeren yiyeceklerden yemelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git