Et Beni Neden Çıkar - saglikdas.com

Et Beni Neden Çıkar

Et Beni Neden Çıkar
9 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 16.247 kez okundu.

Et Beni Neden Çıkar?

Boyun, koltuk altı, kasık gibi terlemenin fazla olduğu yerlerde et beni neden çıkar? Benler, deriye rengini veren melanin maddesini yapan hücrelerden oluşur. Bazen hücreler eşit dağılamayıp bir bölgede toplanır ve benleri oluşturur. Özellikle çocuklukta çıkmaya başlar ve ergenlikte koyulaşıp çoğalır. Bir kısım doğuştan olabilirken bir kısım da genetik yapı, ultraviole ve güneşin etkisi ile belirir. Et beni neden çıkar? konusunda kesin bir tanı yoktur. Fakat bazı durumlar et benlerin çoğalmasına yardımcıdır. Yaşlılık ile birlikte, güneşten dolayı ve genetik olarak da et benler çıkabilmektedir. Kimi benler zaman zaman düşebilmektedir. Cildin saç derisi de dâhil olmak üzere her bölgesinde et beni çıkabilir. Ergenlik döneminde ve hamilelik döneminde bazı benlerin renginde kararma görülebilir.

Et Beni Neden Çıkar ve Zararları Nelerdir?

Genellikle zararsız olan et benler, kimi zaman da kanser gibi kötü hastalıkların habercisidir. Et beniler genellikle kahverengi, yumuşak ve saplı yapıya sahiptirler. İnsan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmeyen et beniler, göze kötü görünmesi nedeniyle psikolojiyi bozmaktadır. Her insanda görülmese de dünyada milyonlarca insanda görülebilen tıbbi bir vakadır. Et benden kurtulmak için henüz herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Et benler genellikle tahriş ve enfeksiyon yoksa ağrı yapmazlar. Fakat bazen, kaşımak, kıyafet ve saç takılması, kolye zincirine sıkışması gibi durumlarda çok fazla acıyabilir, hatta tahriş olduğu için yanma ve kanamaya neden olabilir. Kimi zamanda bir şeylere takılarak düşebilir. Seneler içinde artabilen et benler, kilo alınması ile de artış gösterebilir. Gebelikteki hormonlar, doğum kontrol hapları gibi farklı sebepler de artmalarına neden olabilmektedir.

Kişi istiyorsa estetik görünmesi amacıyla et benler alınabilir. Et benlerden kurtulmak oldukça kolay bir işlemdir. Genellikle elektrokoter sistemiyle yakılma işlemi uygulanması, son derece başarılı ve etkili bir yöntemdir. Ağrı ve acı duyulmaması için kremle veya ince uçlu iğnelerle anestezi uygulanır. İşlem sonrasında deri kabuk bağlayarak birkaç gün içinde iyileşme olur. Bir başka et beni alma yöntemi de buz tedavisidir. Sıvı azot ile dondurulan et beni, 10 gün içinde dökülür ve 1 ay içinde tamamen kaybolur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git