Evde Ayak Bakımı - saglikdas.com

Evde Ayak Bakımı

Evde Ayak Bakımı
10 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.282 kez okundu.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayaklarımız gün içerisinde vücudumuzun ağırlığını taşıyan, en önemli ve bakımı ihmal edilmemesi gereken, organlarımızdır. Ayaklarımıza yeterli hijyenik bakımı yapmadığımızda tırnak sertleşmesi, koku ve aşırı terleme, gibi sorunlar meydana gelebilir. Ayaklara yeterli bakım yapılmadığı zaman, ayak cildinde lekelenmeler, tırnak sertleşmesi vetırnak batmaları, görülebilir. Özellikle de sürekli aynı çorapların giyilmesi, bu ve bunun gibi sorunları, daha da arttırır. Oysaki düzenli olarak evde ayak bakımı yapıldığı takdirde, ayak sorunlarının önüne geçilebilir.

Evde Ayak Bakımı Yöntemleri

Ayaklarınızın yumuşak, temiz ve rahat olması için, evde yapılacak pek çok bakım yöntemi vardır. Evde ayak bakımıyapıldığında, hiçbir tıbbi tedaviye gerek duyulmadan, tam olarak bakım yapılabildiği, yapılan araştırma sonuçlarında görülmüştür.

 1. Gün boyunca yorulan ayaklarınıza eve geldiğinizde ilk olarak, sabun ve ılık suyla temizlemeli ve masaj yapmalısınız. Ardından tüm ayaklarınızı hiçbir noktası ıslak kalmayacak şekilde, kurulamalısınız ki ileri de mantar rahatsızlığı baş göstermesin.
 2. Ayakkabı seçimi,ayaklarınızın sağlığı için çok önemli bir konudur. Kaliteli ayakkabılar giymek, ayak kokusu ve beraberinde getirdiği problemlerin oluşumunu önler. Ayrıca hava alan ayakkabılar seçmeniz de çok önemlidir.
 3. Bir başka önemli konu ise her gün düzenli olarak çoraplarınızı değiştirmeniz gerektiğidir.
 4. Özellikle yaz aylarında, açık ayakkabı giyeceğiniz zaman, ayaklarınızın yanmaması için, güneş kremi sürmeniz gerekir.
 5. Her gün ayaklarınızı sabunlarken mutlaka ponza taşı ile topuklarınızı ovmalısınız. Böylelikle topuk sertleşmesi ve nasır, gibi problemlerin önüne geçmiş olursunuz.
 6. Yeni güne rahatlamış ve dinlenmiş ayaklarla başlamak için, yatmadan önce mutlaka nemlendirici kremler, sürmelisiniz. Ancak parmak aralarınıza sürmemeye özen göstermelisiniz.
 7. Ayaklarınızı hijyenik olarak temizledikten sonra, nemlendirici sürüp daha sonra da yün çorap giyerek yatarsanız, ayaklarınız dinlenerek uyanmış olursunuz.
 8. Ayakkabı seçerken ortopedik ve elastik tabanlı olanları, tercih etmelisiniz.

Ayak Banyosu Nasıl Yapılır?

Evde ayak bakımı için, öncelikle sabunlu ılık su ile ayakların yıkanması gerekir. Ayrıca vereceğimiz ayak banyosu tarifini de uygulamalısınız.

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tane limon suyu
 • ¼ çay kaşığı tarçın tozu
 • ¼ su bardağı süt
 • Hijyenik su

Hazırlanışı:

Haftada 1 kez ya da her gün uygulayabileceğini ayak banyosu için bir leğenin içerisine verilen tüm malzemeleri ekleyerek, ayaklarınızı 15- 20 dakika bekletin. Daha sonra sabunla ayaklarınızı yıkayıp, iyice kurulayarak işlemi sonlandırın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git