Evde Sabun Yapımı - saglikdas.com

Evde Sabun Yapımı

Evde Sabun Yapımı
11 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.459 kez okundu.

Evde Sabun Yapımı Nasıl Olur?

Sabun, tarih boyunca en önemli temizlik malzemesi olagelmiştir. Eski çağlarda temizlik, kül ve kille yapılmaktaydı. Eski dünyada, rivayete göre Roma İmparatorluğu’nun bir şehrinde, kurban kesilen ve ateş yakılan bir tepenin yakınındaki bir ırmakta yıkanan çamaşırların daha temiz olduğu gözlemlendi. Irmağa karışan kül ve kurban yağlarının buna vesile olduğu tahmin edildi ve yine rivayete göre külle temizlik yapma geleneği buradan çıktı. Günümüzde sabunun yağ asitleriyle yapılıyor olması da bunu destekler niteliktedir.

Sabunun serüveni işte bu şekilde başlamıştır. Temizlik sorunu yüzünden salgın hastalıkların yaygınlaşması da beraberinde temizliğe verilen önemi arttırmıştır. Bundan dolayı ilerleyen çağlarda insanlar evlerinde sabun yapımına başladılar. Evde sabun yapımının tarihiyle ilgili çeşitli görüşler vardır. Ancak kaynakların ağırlıklı olarak gösterdiği devir, Finikeliler devridir. M.Ö. 600’lü yıllarda Finikelilerin icat ettiği sabun, her yüzyıl biraz daha gelişerek günümüze kadar gelmiştir.

Evde Sabun Yapımı ve Faydaları

Peki, günümüzde evde sabun yapımı için hangi malzemeler kullanılmakta ve hangi yollar izlenmektedir? Öncelikle fabrikasyon sabunlarda sentetik ve hayvansal yağlar tercih edilmektedir. Oysa ev sabunu yapımında zeytinyağı en uygun hammaddedir. Bunun yanında defne yağı da kullanılabilmektedir. Her ikisinin de farklı kokulara sahip olması, evde sabun yapacak olanlar için alternatif zenginliği yaratmaktadır.

Malzemeler: Zeytinyağı ( defne yağı da olabilir ), meşe külü, kaya tuzu ve kil.

Sabun Yapımı: Kullanılacak olan yağ ( zeytinyağı veya defne yağı ) bir kapta kaynatılır. Bu arada kil suyu ve meşe külü karışımı hazırlanır ve kaynatılarak dinlenmeye bırakılır. Malzemelerin hepsi karıştırılır ve krem kıvamına gelene kadar karıştırılır. Kıvama gelince de içerisine kaya tuzu katılır. Böylece elde edilen krem kıvamındaki sabun, ister kalıplara dökülerek, ister geniş bir kaba dökülerek kurumaya bırakılır. Birkaç haftada kuruyan sabun istenilen ebatlarda kesilerek kullanıma hazır hale getirilir.

Sabun yapımında dikkat edilmesi gereken birtakım şeyler vardır. Örneğin kül yerine kostik kullanılabilmektedir. Ancak kostik, zehirlenmelere yol açabileceği için tehlikelidir. En uygun ve en sağlıklı materyal meşe külüdür. Bir diğer önemli nokta, sabunun kapalı bir alanda imal edilmemesidir. Mümkünse bahçe gibi açık bir alanda yapılması daha uygundur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git