Evde Tırnak Bakımı - saglikdas.com

Evde Tırnak Bakımı

Evde Tırnak Bakımı
12 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.488 kez okundu.

Evde Tırnak Bakımı Faydaları

Kadınlar için tırnaklar, adeta kullandıkları bir aksesuar kadar önemlidir. Vücut bakımlarının en önemli unsurlarından biridir. Bakımı son derece zor olan bu önemli konu, tırnakları sağlıklı ve bakımlı kadınların adeta bir adım öne çıkmasını sağlamakta, kendilerine olan saygıyı artırarak, özgüvenlerini artırmaktadır.

Tırnakların bakımının zor bir konu olduğunu belirtmiştik, aslında zor olan bakımın kendisi değil bu konuya ayrılacak olan zamanı ve fırsatı bulmaktır. Sürekli aksatılmadan yapılması gerekli olan bakımlar, özellikle güçsüz ve kırılgan yapıdaki tırnaklar için hayati önem taşır. Kişinin genel olarak sağlığını da etkileyebilecek olan bu bakımlara, gerekli zamanı bulabilmek her zaman mümkün olmayabilir her an insan bir kuaföre veya güzellik salonuna gidemeyebilir. İşte bu gibi durumlarda her kadın tırnak bakımını kendisi yapabilecek kadar, bilgi ve tecrübe sahibi olmalıdır. Bunun için evde tırnak bakımı konusu, kendine özen gösteren kadınlar için hayatidir.

Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Tırnakların bakımlı olması için sürülen ojelerin iki günde bir çıkarılması, bazı günlerde tırnakların hava alabilmesi için serbest kalması gerekir.
  • Tırnaklarda kalan kalıntıların temizlenmesinde kullanılan aseton ve kozmetik ürünler ojeyi çıkarırken tırnaktaki nem miktarını düşürmektedir. Bu sebeple asetonların içerisine badem yağı, zeytinyağı veya susam yağı gibi yağlarla destek olunarak bakım için gerekli bir işlem yapılabilir. Ya da oje çıkarma işlemi bitince bu yağlardan biri ile masaj yapmak da iyi fikir olacaktır.
  • Tırnakların bakımında düzenli kesim önemlidir. Gelişigüzel şekilsiz kesilmiş tırnaklar bakımsız ve itici durur. Temiz uçlu tırnak makasları ile düzenli olarak tırnak kesimi yapılmalı asla aksatılmamalıdır.
  • Törpülemek ve tırnaklara şekil vermekte tırnak bakımında öne çıkan konulardan biridir. Bu malzemeler herkese özel olmalı ortak kullanılıyorsa muhakkak dezenfekte edilmelidir. Mantar ve benzeri cilt rahatsızlıklarından korunmak, bakımlı tırnaklara sahip olabilmek için atılacak adımlardan biridir.
  • Tırnak etlerinin düzeltilmesi işlemi için sabunlu ve sıcak suda eller 10 dakika kadar bekletilmelidir. Yumuşadıktan sonra kütikül giderici daha rahat uygulanabilir. Sonrasında ise tırnak bakım malzemeleri ile bu fazlalıkları almak ve doğal görüntüye kavuşturmaktır.
  • Oje için tırnak PH’ına uyumlu kaliteli ojelere sahip olmak gerekir. Bakımlı tırnakların devamlılığı için bu ürünlerin kalitesinden de emin olmak gerekir.
  • Eller için geçerli olan temizlik kriterleri ve titizlikleri ayak tırnakları içinde aynıdır. Ayakların çorap içinde ve ayakkabının havasız bırakması gibi etkenler ayak tırnaklarını daha çok hassaslaştırabilir. Tırnak batması gibi sorunlarından kurtulmak için düzenli olarak evde bakımının yapılması, kesilmesi ve masaj çok önemlidir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git