Fındık Yağının Faydaları - saglikdas.com

Fındık Yağının Faydaları

Fındık Yağının Faydaları
13 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.124 kez okundu.

Fındık Yağının Faydaları ve Önemi

Fındık yağının faydaları olarak fındık yağı, fındıktan üretilmekte olup oldukça faydalı ve mineral yönünden zengin olan bir besin kaynağıdır. Fındık yağı bol mineral ve vitamin kaynağı olarak içerdiği zengin besinler sayesinde cildi tamamen besler ve sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaktadır. Aşağıdaki maddelerde fındık yağının faydalarının neler olduğu belirtilmiştir.

Fındık Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Fındık yağının içerisinde cilt için çok faydalı olan E vitamini bulunmaktadır. Bu nedenle fındık yağını düzenli ve bol miktarda tüketen kişilerde vücut kansızlığa karşı direnç kazanır ve daha da güçlenir. Vücudun ve cildin yaşlanmasını engellemektedir.
  • Fındık yağı unutkanlığa çok iyi gelmektedir. Alzheimer ve Parkinson hastalığında tedavi edici etkileri vardır.
  • Fındık yağı diğer yağlara göre daha fazla oleik asit içermektedir. Oleik asit kolestrolü düşürür ve  kalp damar hastalıklarına  iyi gelerek tansiyon riskinin azalmasına neden olur.
  • Fındık yağı vücudun şekere olan ihtiyacını azalttığını için diyabet hastaları için oldukça faydalıdır.
  • Fındık yağı vücuda çok iyi gelerek kanser riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda fındık yağı tümör oluşumlarının da önüne geçmektedir.
  • Fındık yağı yemeklerde kullanıldığı müddetçe diğer yağlara oranla daha kolay hazım sağlanır. Aynı zamanda fındık yağı besin yönünden çok zengin olmasının yanında oldukça lezzetli ve hafiftir.
  • Fındık yağı ve fındığın içersinde E vitamini, protein, demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ve bol miktarda potasyum içermektedir. Damar sağlığı için ve kalp rahatsızlıklarının giderilmesi için fındık yağı mutlaka başvurulması gereken bir besin olmalıdır. Fındık yağının cilt üzerinde gençleştirici etkisi olduğu için ilerleyen yaşlarda meydana gelen kırışık gibi sorunların kendisini yok etmesi sağlanır. Yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkması muhtemel olan kalp rahatsızlıkları, tansiyon, şeker ve diyabet gibi rahatsızlıkların kontrol altına alıması için yemeklerde mutlaka fındık yağı kullanılmalıdır. Ülkemiz fındık üretiminde dünya çapında oldukça ileride olan bir ülkedir. Bunun yanında son zamanlarda fındık yağının üretimi de artmıştır. Fabrikalar artık fındık yağı üretimini de seri olarak sağlayarak tüm ülke geneline yaymaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git