Göz Çevresi Bakımı - saglikdas.com

Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı
19 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 992 kez okundu.

Göz Çevresi Bakımı ve Önemi

Göz çevresi bakımı ile gözaltı morlukları ve kırışıklıklarından kurtulmak mümkündür. Oldukça hassas olan göz çevresine mutlaka düzenli bakımlar uygulanmalı ve gerekli nem kazandırılmalıdır. Ayrıca göz çevresi bakımı ile daha sağlıklı ve çarpıcı bakışlar elde edebilirsiniz. Evde bile kolayca uygulanacak olan yöntemlerle göz çevresi bakımını yapmak mümkündür. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli husus, yanlış uygulamalardan kaçınmaktır. Yapılabilecek bilinçsiz ve yanlış bir uygulama ile göz çevresi zarar görebilir. Vücudumuzun diğer bölgelerine göre daha ince ve hassas olan göz çevresine karşı duyarlı davranılmalı, en uygun şekilde bakımlar uygulanmalıdır. Alerjiye ve tahrişe yol açmayacak şekilde nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Göz çevresinin her daim bakımlı görünmesi, torbaların ve kırışıklıkların oluşmaması için en önemli etken düzenli uyku ve sağlıklı beslenmedir. Günlük 8 saat uyumak ve öğleden sonra 10 dakika kadar gözleri kapatarak dinlendirmek çok önemlidir.  Dengeli ve düzenli beslenme ile birlikte alınan A vitamini de göz sağlığı için oldukça önemlidir. Balık, yumurta, et, kayısı, roka, kereviz, maydanoz, dereotu, ıspanak, balkabağı, havuç gibi yiyecekler A vitamini açısından oldukça zengindir. Bu yiyeceklerin düzenli tüketilmesi de göz sağlısından oldukça önemlidir. Rimel, far gibi göz makyajı ürünleri göze zararlıdır.

Göz Çevresi Bakımı ve Etkisi

Bu ürünleri olduğunca az kullanmalı ve mutlaka yatmadan önce temizlemelisiniz. Çeşitli göz bakım maskeleri ile göz sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz. 1 yumurta akının içerisine 1 tatlı kaşığı kahve ilave edip pamuk yardımı ile göz çevresine sürmeniz kırışıklıklarla mücadele de ve göz sağlığını korumada oldukça yardımcı olacaktır. Ayrıca 1 fincan kaynamış suyun içine bir miktar ıhlamur atıp bir süre demlenmeye bıraktıktan sonra pamukla göz kapaklarına sürülüp 10 dakika sonra yıkanması da oldukça fayda sağlayacaktır.

Badem yağı, soya yağı ve avokado yağı gibi yağların karışım haline getirilerek göz çevresine sürülmesi, rendelenmiş havuç ile badem yağının karıştırılarak göz çevresine sürülmesi ve ezilmiş muzun gül suyu ile karıştırılarak göz çevresine sürülmesi, gözaltı morlukları, kırışıklıklar ve yorgunlukla mücadelede ve sağlıklı bakışlar kazanma da oldukça etkilidir. Ayrıca eczanelerden alabileceğiniz E ve B vitaminleri ile de göz çevresi sağlığınızı destekleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git