Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı - saglikdas.com

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı
20 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 2.275 kez okundu.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı?

Göz kapaklarında zamanla yaşlılık, yorgunluk, tıbbi müdahale sonrası yan etki ya da doğuştan olarak meydana gelen göz kapağının düşük olması sorunu görülebilir. Görünüş olarak üst göz kapağı düşük olmakta ve bu görünüşe yansıyarak diğer insanlardan farklı gözükmektedir. Bu da psikolojik sorunlar oluşturabilir.  Bu soruna göz kapağı düşüklüğü ameliyatı ile çözüm bulmak mümkündür. Ameliyat sırasında yağ bezleri ile birlikte cilde müdahale edilir ve gerekir ise göz kapaklarına gerdirme işlemi uygulanabilir. Göz kapağı ameliyatlarında genel anestezi kullanılmasına gerek yoktur. Damardan girilerek yapılan bir iğne ile hasta uyutulur. Ameliyatın ardından hastanın yatmasını gerektiren bir durum yoktur isterse hemen ayağa kalkabilir. Anestesi kullanılmadığı için hasta ameliyat çıkışında bulantı ve kusma yaşamaz. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatı yaklaşık olarak 40 ila 60 dakika arası sürmektedir. Hasta ameliyat sonrası 2 saat dinlenme ve müşahede altında kaldıktan sonra rahatlıkla evine gidebilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı ve Ameliyattan Sonra Görülebilecek Etkiler

  • Göz yaşarması ve yanması: Gözde yaşarma ve yanma üç, dört gün kadar sürebilir. Bu şikâyetler bir göz damlası ile giderilebilir.
  • Göz kuruluğu ve kızarması: Bu şikâyet iki gün kadar devam eder. Gözyaşı damlası ile sorun çözülebilir.
  • Göz kapaklarında şişme: Dört gün kadar devam edebilecek bir sorundur. Buz kompleksi ile ve lenflere uygulanacak masaj ile hafifletilebilir.

Ameliyatta Görülebilecek Riskler

  • Kanama: Çok sık görülmese de yine de bir ihtimal dâhilindedir. Diğer bütün ameliyatlarda da olduğu gibi enfeksiyon ve kanama ihtimali vardır. Ameliyata girmeden bir hafta ila on gün önce aspirin tarzı kan sulandıracak ilaçlar kullanılmamalıdır. Ameliyatta oluşabilecek kanama nedeni ile gözlerde şişlik süresi biraz artabilir ve morluklar oluşabilir.
  • Enfeksiyon: Enfeksiyon ihtimali çok düşük olsa da ihtimal dâhilindedir. Göz kanlanmaya müsait bir organ olduğu için mikrop kapma olasılığı çok düşüktür.
  • Yara izi: Ameliyat sonunda bazı durumlarda iz kalma ihtimali vardır. Ancak zaman içinde kaybolur. Gözkapağı ameliyatı olan ve yara izi kalan hastaların çok azında tekrar bir cerrahi müdahale gerekebilir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git