Hamilelikte Göğüs Bakımı - saglikdas.com

Hamilelikte Göğüs Bakımı

Hamilelikte Göğüs Bakımı
25 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.267 kez okundu.

Hamilelikte Göğüs Bakımı Önemi

Hamilelik süresinde göğüslerin boyutları değişir. Çünkü süt kanalları bebek için süt hazırlamaya başlar. Hamileliğin belli bir döneminden sonra göğüsler hassaslaşır ve hamilelikte göğüs bakımı şart olur.

Hamilelikte Göğüs Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Göğüsler sütle dolmaya başladığında, göğüsler üzerinde çatlama görüntüsü meydana gelir. Bunu engellemek için ılık duşun ardından nemlendirici krem ile göğüslerinize masaj yapabilirsiniz.
  • Hamilelikle birlikte göğüste sarkmalar meydana gelir. Bu da göğüsleri günde iki kez soğuk suyla yıkama yöntemi ile en aza indirilebilir.
  • Göğüsler için bakım kremleriyle ve şifalı otların yağlarıyla göğüslere masaj yapılmalıdır. Bu masajlar hem hamilelikte hem de hamilelik bitip bebek dünyaya geldiğinde de devam etmelidir.

Doğumdan sonra da göğüs bakımı bırakılmamalıdır. Doğum sonrası göğüs bakımı için şunlar önerilir:

  • Anne bebeği sık emzirirse çatlaklarda azalma görülür. Çünkü sütler içeride biriktikçe göğüslerin elastik yapısı bozulur ve çatlamalar meydana gelir. Bir anne bebeğini en az altı ay emzirmelidir.
  • Anne bebeği emzirirken göğüslerin gerginleşmemesi için stres altında olmamalıdır. Stres sütün çoğalmasını engeller. Süt az olursa bebek göğüsleri daha çok çeker ve yorulur. Bebeğin göğüsleri çok çekmesi aynı zamanda göğüs uçlarının büyümesine ve göğüs uçlarında yaralar olmasına neden olur. Göğüslerin hastalanmaması ve yara olmaması için emzirme öncesinde ve sonrasında ıslak bir tülbent ile göğüsler silinmelidir. Ayrıca emzirme işlemi bebeğin yüzüne bakarak sakince yapılmalıdır.
  • Göğüs uçlarında yaralar oluşması bebekte pamukçuk olmasına yol açabilir. Bu birçok bebekte görülen bir durumdur. Bebeğe iyi bakılırsa kalıcı olmayan bu durum ortadan kalkacaktır.
  • Göğüs çatlakları ve yaralar enfeksiyonlara yol açabilir. Bu da bebeğe rahat bir şekilde bulaşır. Bunu engellemek için göğüsten emzirme bırakılmalıdır. Fakat anne sütü bebek için önemli olduğundan farklı yöntemlere başvurabilirsiniz. Göğüsten süt sağıp bebeğin ihtiyacı bu şekilde karşılanabilir.
  • Göğüs çatlakları ateş yapabilir. Ateş artar, göğüsler yanmaya, şişmeye ve dayanılmaz şekilde ağrımaya başlarsa süt ateşine yakalanmış olabilirsiniz. Bu kalıcı bir durum değildir. Fakat siz yine de bir sağlık kuruluşuna başvurun.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git