Hamilelikte Kişisel Bakım - saglikdas.com

Hamilelikte Kişisel Bakım

Hamilelikte Kişisel Bakım
20 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.148 kez okundu.

Hamilelikte Kişisel Bakımın Önemi

Hamilelik her anne adayının yaşadığı çok özel bir süreçtir. Anne adayının ve bebeğin birbirlerinin varlıklarına alıştıkları bu süreçte kadının vücudunda pek çok değişiklik olur. Bu da kadınlarda çeşitli moral bozukluklarına, psikolojik olarak düşük dönemlerin yaşanmasına sebep olabilir. Bunların gerçekleşmesine fırsat vermemek için her anne adayı hamilelikte kişisel bakım konusuna dikkat etmelidir.

Hamilelik kadının kendisine hiç bakmaması gereken bir dönem değil, tam tersi kendisiyle en çok ilgilenmesi gereken bir zamandır. Çünkü kendisi ne kadar iyi olursa, bebek de kendini o kadar iyi hissedecektir. Hamilelikte bebek ve anne arasında oluşan o özel bağı hepimiz biliyoruz. Annenin duyguları ve düşünceleri bebeği etkiler. Bebeğin mutlu olması için annenin de mutlu olması gerekir, bu yüzden hamilelikte kişisel bakım ihmal edilmemesi gereken bir konudur.

Hamilelik süresince kişisel bakım konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey kullanılan ürünlerin doğal olmasıdır. Doğal olmayan ürünler kullanmak hem size hem de bebeğinize zarar verir. Bizim vücudumuz belli bir süredir kimyasal maddelerle temas ettiği için alışık olabilir ama bebek daha bu maddelerin hiç biriyle temas etmediğinden ona daha çok zarar verecektir. Bu yüzden öncelikle kullandığınız ürünlerin doğal içerikli olduğundan emin olun. Örneğin duş alırken zeytinyağı sabunları kullanabilirsiniz. Duştan sonra da vücudunuza bebe yağı sürebilir, vücudunuzun nemlenmesini sağlayabilirsiniz, böylece hamilelik süresince gerçekleşebilecek çatlamaları da engellemiş olursunuz.

Saç bakım konusunda ise kimyasal maddeler bebeğe zarar verdiğinden hamilelik boyunca saçların boyanması tavsiye edilmiyor. Bunun yerine yıpranan saçlara bitkisel saç bakım yağlarıyla bakım yapabilirsiniz.

Makyaj ürünleri için de aynı kural geçerli. Yani kimyasal madde içermemeli, doğal içerikli olmalıdır. Hamilelik süresince makyaj yapmak istediğiniz zaman yapabilirsiniz fakat kendinize zarar vermemek için doğal ürünler kullanmak şartıyla.

Siz de hamilelik döneminde bunlara dikkat ederek hem bakımlı kalmış olur, hem de kendinizi iyi hissetmeye devam etmiş olursunuz. Bu size olduğu kadar bebeğinize de iyi gelecektir. Hamilelikte meydana gelebilecek vücut değişikliklerinin moralinizi bozmaması için kişisel bakımınızı ihmal etmeyin.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git