Hardal Yağının Faydaları - saglikdas.com

Hardal Yağının Faydaları

Hardal Yağının Faydaları
26 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.467 kez okundu.

Hardal Yağının Faydaları?

Hardal yağı, hardal bitkisinden elde edilir. Tarih boyunca şifa amaçlı olarak kullanılmış bir bitkisel yağdır. İçinde protein, omega 3 yağ asidi, demir, selenyum, lif, fosfor, kalsiyum, çinko ve magnezyum bulunduran hardal yağı pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

İçinde bu kadar çok mineral bulunduran hardal yağının faydaları nelerdir? Masaj yağı olarak kullanıldığında kasların gevşemesini ve rahatlamasını sağlar. Bir iki damla hardal yağı ile başa masaj yapıldığında baş ağrılarını dindirir. Antioksidan özelliğe sahiptir, bu özelliğinden dolayı saçları kuvvetlendirir. Cildi dışardan gelen etkilere karşı korur, bir bariyer görevi yapar. Cilt çatlaklarına iyi gelir.

Zayıflatıcı etkiye sahiptir. Özellikle bacak ve basen bölgesinin incelmesinde önemli rol oynar. Zeytinyağı ile karıştırıldığında selülite iyi gelir ve selülitlerin oluşmasını engeller. Vücutta kaşıntı olan her hangi bir bölge varsa, o bölgeye sürüldüğünde kaşıntıyı geçirir.

Hardal Yağının Faydaları ve Önemi

Bu kadar çok faydaya sahip olan hardal yağını nasıl kullanmak gerekir? Hardal yağının iki çeşit kullanımı vardır. Bunlardan birisi dahili, diğeri ise harici kullanımdır. Dahili kullanımında bir çay bardağı suyun içine bir damla hardal yağı damlatılır ve bu içilir. Bunu günde bir iki kez tüketebilirsiniz. Harici kullanımında ise, leğene koyduğunuz suya üç beş damla damlattığınızda ayaklarınızı çok iyi dinlendirdiğini göreceksiniz. Bir başka harici kullanım şekli ise zeytinyağı ile karıştırarak cildinize masaj yapabilirsiniz.

Saç fönü kullanmaktan, hava kirliliğinden ve aşırı güneş ışığına maruz kalmaktan dolayı saçlar çok çabuk yıpranmaktadır. Hardal yağı, içindeki selenyumdan dolayı saçları korur ve saç dökülmelerini önler. Suya katıp günde bir kez kullandığınızda saç için gerekli olan vitamin karşılanmış olur. Hardal yağının içindeki omega 3 yağ asidi de saçın güçlenmesini sağlar.

Hardal yağının faydaları saymakla bitmiyor. Fakat kullanırken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Hardal yağı tek başına kullanıldığı zaman cildi tahriş edebilir. Bu yüzden zeytinyağı ile karıştırmakta fayda var. Karıştırılmadığı zaman da vücutta kalma süresinin iyi belirlenmesi gerekir. Daha kısa süre ciltte tutulup sonra temizlenebilir. Uygulama süresine dikkat etmek gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git