Hassas Cilt Bakımı - saglikdas.com

Hassas Cilt Bakımı

Hassas Cilt Bakımı
26 Ekim 2014 tarihinde eklendi, 1.135 kez okundu.

Hassas Cilt Bakımı Önemi

Oldukça zahmetli bir iş olan cilt bakımı yaparken eğer hassas bir cilde sahipseniz daha da dikkat etmeniz gerekir. Bakım yöntemleri normal ciltlere uygun olduğunda hassas ciltlerde bir anda kızarıklık ile alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Hassas ciltlerde kılcal damar yapısı daha çok görülür. Bu nedenle hassas cilt bakımı diğer cilt tiplerinin bakımından farklı olmalıdır. Aşağıda sizler için hassas cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğini, hassas ciltlere hangi maddelerin iyi geldiğini ve hassas ciltler için maske tariflerini hazırladık.

Hassas Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

1-Bu tür cilde sahip kişiler en ufak bir durumda yanaklarının kırmızılığını saklayamazlar. Bu nedenle her makyaj malzemesi bu tip cilde uygun değildir. Yani deri üzerinde bazı tahrişlere sebep olabilir. Bu nedenle de hassas ciltli kişiler doğal ve mineral makyaj malzemeleri ile makyaj yapmalıdır.

2-Bu tip ciltlerin makyaj çıkarma durumu da oldukça sıkıntılı olmaktadır. Bu nedenle zeytinyağı veya badem yağı ile makyajı temizlemek gerekir. Bu yağlar sayesinde cilt tahriş olmaz.

3-Bu tip cilde sahip kişiler için en uygun maske meyve maskeleridir. Cilde mevsimine uygun meyveler seçerek bakım yapılabilir.

4-Cilt üzerinde sürekli oluşan kırmızılık ve lekeler yeşil çay kullanılarak azaltılabilir. Yeşil çay kullanımının hem dıştan hem içten olması kişiye çok iyi gelecektir.

5-Bu tip cilde sahip kişiler kozmetik sabunlardan kaçınmalı, bitkisel bir sabun ile temizliğini yapmalıdır. Bu konuda en uygun sabun buğday sabunudur. Çünkü bu sabun, hiçbir alerjik reaksiyona sebep olmaz ve cildi temizler.

6-Beslenme de bu cilt tipine sahip kişilerde büyük önem taşır. Çünkü yenilen besinler yüzün kızarmasına ve kaşınmasına sebep olabilir. Bu nedenle alerji testi yaptırmak bu konuda sağlıklı olacaktır. Bu şekilde yenilmesi ve yenilmemesi gereken besinler bilinerek bu duruma uygun davranılabilir.

7- Herkes için su tüketimi hayati önem taşımaktadır. Fakat su hassas ciltli kişiler için daha da önemli olmaktadır. Çünkü su içerek cildin sürekli kızarması ve oluşan kabartılar azaltılabilir. Suyun günde sekiz bardak içilmesi normaldir.

Hassas Cilde İyi Gelen Maddeler

 • Bisabolol ile Allantoin kızarıklıkları yatıştırmakta ve antiseptik özelliği ile cildi rahatlatmaktadır.
 • Allantoin doğal bir madde olmakla birlikte buğday özü ve atkestanesinden sağlanmaktadır. Cildi tahriş edici etkilere karşı korumaktadır.
 • Bisabolol ise papatya yağından elde edilir ve yanma ile kaşınma hissine iyi gelir.
 • Pantenol tahrişi ve kaşınmayı en aza indirmekle beraber cilde nem kazandırır.
 • Glycerinin de nem yükseltici etkisi vardır.
 • Arnika bir bitki çeşididir, ayrıca tahriş giderici ve antiseptiktir.
 • Calendula ya da Mandelöl hassas ciltler için yumuşaklık sağlamaktadır.

Hassas Ciltler İçin Cilt Maske Tarifi

 • Bir tatlı kaşığı bal
 • Bir çorba kaşığı süt
 • Yarım muz

Muz iyice ezilmeli, üzerine bal ve süt ilave edilip iyice karıştırılmalıdır. Karışım başta göz çevresine ve sonrasında tüm cilde uygulanmalıdır. Yirmi dakika sonunda ılık suyla hafifçe masaj yaparak temizlenmelidir. Bu karışım haftada bir kez uygulandığında cilt daha sağlıklı ve parlak olur.

Hassas Ciltler İçin Nar Suyu

Bu maske Suna Dumankaya tarafından hassas ciltler için önerilmektedir. Özellikle yorgun olan hassas ciltler için uygulanır.

 • Bir tatlı kaşığı badem yağı
 • Bir tatlı kaşığı polen tozu
 • Yarım fincan nar suyu

Tüm malzemeler iyice karıştırılmalı ve elde edilen karışım cilde sürülmelidir. Yirmi dakika beklemenin ardından ılık suyla hafifçe masaj yaparak temizlenmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git