Havuz Sonrası Cilt Bakımı - saglikdas.com

Havuz Sonrası Cilt Bakımı

Havuz Sonrası Cilt Bakımı
20 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.334 kez okundu.

Havuz Sonrası Cilt Bakımı

Havuz sonrası hem cildimize hem saçımıza bakım yapmak sağlığımız açısından önemlidir. Havuzda klor gibi birçok kimyasalın cildimize ve saçlarımıza yapılacak temizliği ve bakımı şart kılar. Çünkü bu kimyasalların, özellikle klorun cildi kuruttuğu tespit edilmiştir. Eğer doğru ve düzenli bakım yapılmazsa çeşitli cilt hastalıklarını beraberinde getirebilmektedir. Havuz sonrası cilt bakımınıza dikkat ederek havuz suyunun içinde bulunan kimyasallardan cildinizi koruyabilirsiniz.

İlk olarak bilinmesi gereken şey havuzdan çıktıktan sonra vücudumuzdaki kloru atmak için duş almamız gerektiğidir.  Havuzdan çıkar çıkmaz ılık bir duş almak, klorun cildimize yapışmaması ve kurutmaması açısından önemlidir. Duş alırken kurutucu etkili olan sabunlar kullanılarak cildin daha da kurumasına yol açacağından tercih edilmemelidir. Nemlendirici hafif sabunlar veya duş jelleriyle vücut klordan arındırılmalıdır. Ilık bir duş sonrası vücut nemlendirici bir kremle nemlendirilerek kaybettiği nemi geri kazanması sağlanır.

Havuz sonrası cilt bakımı önemli olduğu kadar saçların bakımına da dikkat etmek oldukça önemlidir. Duş sırasında saçlar en az 3 defa şampuanla yıkanması, bakım kremiyle nemlendirilmesi saç açısından önemlidir. Bunun yanında durulama suyunuza fazla olmayacak şekilde sirke koymak saçlarınızdaki kimyasalların temizlenmesinde olduça işe yarayabilir. Ilık bir suyla biraz sirkeyi karıştırın ve saçlarınızı bu suyla durulayın. Bu işlemi yaptıktan sonra yine suyla saçlarınızı temizleyebilirsiniz. Sirke suyu klorun atılmasında yardımcı olduğu gibi saçınıza uyguladığınız diğer kullandığınız saçı yıpratan kozmetik ürünlerden temizlenmesine de yarar.

Cildimiz için havuzla ilgili birçok önemli husus vardır. Havuzdan bulaşabilecek mantar gibi cilt hastalıklarına dikkat edilmesi gerekir. Bunun için havuz kenarlarında mutlaka terlik giyilerek bu gibi sorunlar önlenebilir.

Havuz sonrası unutulmaması gereken bir diğer şey de ıslak mayoyla çok fazla durmamaktır. Böyle bir durumda klor vücudumuza yapışır kaşıntı, tahriş gibi cilt problemlerine yol açar. Bu yüzden havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duş alınmalı, vücut klordan arındırılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git