İştah Kesici - saglikdas.com

İştah Kesici

İştah Kesici
2 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.023 kez okundu.

İştah Kesici Besinler

Diyet yapanların en büyük sıkıntıları, kilo vermeye çalışırken sevdikleri yiyeceklerden uzak durmak ve artan iştahlarını engellemeye çalışmaktır. Diyet programları araştırılırken bir yandan da iştah kesici besinler ya da takviyeler araştırılır. Bu araştırmalar bazen yanlış uygulamalara sebep olurken; bazen de doğru seçimler yapılmaktadır. Zaten diyet yapan kişinin kilo almasındaki en büyük sebep; iştah kontrolü yapamaması ve yanlış beslenmesidir. Doğru yapılmış bir yemek programı, hem doyurucu olmalı hem de geç acıkmayı sağlamalı; almamız gereken vitamin, mineral, protein, vb. gibi vücut ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Bu, hızla verilmiş kiloları aynı hızla geri aldıran yanlış diyetleri uygulamaktan çok daha iyidir.

Kısaca sağlıklı diyet tarifini yaptıktan sonra, doğru diyet listesi yapılacağı düşünülerek genelde işe yarayan iştah kesici besinlerin listesini verelim:

İştah Kesici Besin Listesi

  • İki adet yumurta ve beyaz peynir, sabah kahvaltısında, hem besleyici hem de uzun süre tok tutucu özelliğe sahiptirler. Ekmeksiz yapamam diyenler en fazla iki ince dilim kepekli ekmek yiyebilirler.
  • Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımına faydası olan yeşil çay, aynı zamanda iyi bir C vitamini deposu, antioksidan kaynağı ve iştah kesicidir.
  • Mate çayı, zihinsel ve fiziksel yorgunluğu giderirken vücuttaki yağları yakar ve iştah keser.
  • Tarçın, keyifli bir içecek olmasının yanında vücudun şeker isteğini azaltmaktadır. Günlük karbonhidrat ve şekerli yiyeceklerden uzak tutarken, kabuk halinin bitki çaylarına katılması, yağ yakmada çok başarılı olmasıyla bilinir.
  • Rezene, açlığı azaltarak iştah kontörlü sağlamaktadır.
  • Maydanoz, iştahı azaltırken mükemmel bir idrar sökücü özelliğe de sahiptir.
  • Muz, yağ yakımına yardımcı olurken yüksek oranda tokluk hissi vermektedir.
  • Yulaf ezmesi, besin değeri yüksek, glisemik indeksi düşük bir yiyecektir ve uzun süre tok tutmaktadır.
  • Keten tohumu, yemeklerden yarım saat önce yoğurtla birlikte alındığında, tokluk hissi verecek ve az yemek yenmesini sağlayacaktır. Ayrıca mükemmel bir vitamin, protein ve lif kaynağıdır.
  • En önemli ve en büyük ihtiyaç olan iştah kesici, sudur. Su, yemeklerden 20 dakika önce alındığında iştah keseceği gibi; bazen vücudun su için verdiği sinyali yemek olarak algılamaktan kurtulup gereksiz yemek yeme ya da atıştırmalara engel olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git