Kalçada Çıkan Sivilceler - saglikdas.com

Kalçada Çıkan Sivilceler

Kalçada Çıkan Sivilceler
5 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 6.980 kez okundu.

Kalçada Çıkan Sivilceler?

Sivilcenin yüzde ve sırtta çıktığını herkes bilir. Ancak sivilceler kalçada, bacaklarda ve göğüslerde de çıkar. Kalçada çıkan sivilceler, kişiye yüzde çıkan sivilceye göre daha çok acı verir. Ve çıkma nedeni, yüzdekinden daha farklıdır. Bu yüzden kalçada çıkan sivilceler yüzdekiler gibi temizlenmemelidir.Sizler için bu sivilcelerin nasıl geçeceğini ve neden oluştuğunu araştırdık.

Kalçada Çıkan Sivilceler Neden Çıkar?

Herkesin vücudunda, sebum adı verilen bir salgı vardır. Bu salgı fazla salgılandığında vücudun çeşitli yerlerinde, sivilceler çıkar. Ergenlik döneminde de fazlaca salgılandığı için gençlerin en büyük sorunları arasında yer alır. Sivilcelerin asıl çıkma nedeni, gözeneklerin tıkalı ve çeşitli nedenlerden dolayı, hava alamamasıdır. Sebum salgısı da fazla olduğunda, ciltteki gözenekler tıkanır ve sivilce oluşumuna sebebiyet verir.  Ölü hücrelerin atılmasına engel olan bu tıkanıklık, kalça bölgesinde sivilce oluşturur.Sebum salgısının haricinde, hormonlardan dolayı da sivilce oluşur. Genetik nedenler de sivilce oluşumunu tetikleyen, unsurlar arasındadır. Ayrıca spordan sonra oluşan terin olgusu, dar kıyafetlerin giyilmesi ve giydiğiniz bazı kumaşlar da, sivilce oluşumuna neden olur.

Kalçada Çıkan Sivilce Nasıl Geçer?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu sivilceleri, yüzde çıkan sivilceleri temizlediğiniz gibi temizlememelisiniz. Yapıları birbirinden farklı olan bu sivilceler, birbirinden farklı şekilde yok edilmelidir. Bunun için de ilk olarak, kalçada oluşan tıkanıklıklarda oluşan bakteriler ile savaşmakla olur. Bunun için aşağıdaki uyarılara dikkat etmeniz lazımdır.

  • Kalça bölgesinde çıkan sivilcelere engel olmak istiyorsanız, tıkanıklıkları geçirmeniz gerekir. Bunun için de kalçanıza düzenli olarak peeling uygulamalısınız.
  • Aktarlarda rahatlıkla bulabileceğiniz kabak lifi ile kalçanızı keseleyebilirsiniz. Ancak kalçanızı tahriş etmemeniz gerekir.
  • Sivilcelere engel olmak için,hijyen çok önemlidir. Giydiğiniz kıyafetlerinde hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz.

Doktordan Yardım Almalısınız!

Kalçanızda çıkan sivilceleriniz, size çok fazla acı veriyor ve sosyal yaşantınızı etkiliyorsa, mutlaka bir doktordan yardım almalısınız. Doktorunuzun verdiği tavsiyelere uyduğunuz takdirde, sivilcelerinizden daha kolay kurtulur ve ileride oluşabilecek sivilcelerin de önüne geçmiş olursunuz.

Uyarı:

Kalçanızda çıkan sivilceler, her zaman iltihaplı olmayabilir. Bazen siyah nokta şeklinde de karşınıza çıkar. Ancak iltihaplı olduğunda ve bunu sıktığınızda, ileride kötü ve derin bir görünüme sahip olan, sivilce izleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git