Karbonatın Cilde Faydaları - saglikdas.com

Karbonatın Cilde Faydaları

Karbonatın Cilde Faydaları
7 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.369 kez okundu.

Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Ergenlik döneminde hemen hemen hepimiz akne sorunlar yaşarız. Özellikle yüz, sırt ve göğüs bölgelerinde yani cilt yağının yoğun olduğu bilinen bölgelerde akneler görülmektedir. Kızlarda yaklaşık olarak 11 – 13 erkeklerde ise 13 – 15 yaşlarında başlayan ergenlik sivilceleri, düzgün bir şekilde tedavi edilmediğinde uzun süre vücutta yer eder ve ilerleyen yaşlarda sivilce izi olarak kalır. Hormon düzeninin değişmesiyle birlikte cildin yağlı olan bölgelerinde sivilcelerin azalmasını sağlamak için düzenli temizlik şarttır. Yağı çözerek derinlemesine bir temizlik sağlayan doğal maddelerden biri de karbonattır. Karbonatın cilde faydaları saymakla bitmez. Karbonatla suyun karışımından elde edilecek kürün sivilce olan bölgelere sürülmesi neticesinde kısa sürede sivilcelerde azalma görülecektir. Çünkü karbonat yağı çözer ve yağ ile irin karışımı olan sivilceler bu sebeple hemencecik kurur. Ancak bu doğal tedavi uygulamasının belirli aralıklarla yapılması gereklidir.

Karbonatın Cilde Faydaları ve Etkisi

Çünkü derinin esnekliğini kaybetmemesi için bir miktar yağı da bünyesinde barındırması gerekir. Sivilceleri kökten kurutmak adına yapılan yoğun karbonat kullanımı bu bölgelerin kuruması ve çatlamasına neden olacaktır. Bu da dermatolojik olarak ciddi bir sorun demektir. Ancak haftada bir kez yapılacak karbonat kompresi, sivilcelerin yavaş ama istikrarlı bir şekilde azalmasına katkı sağlayacaktır. Sadece akneler değil daha birçok cilt sorunları karbonat yardımıyla giderilebilir. Örneğin güneş lekeleri, çiller, kırmızı ve kahverengi lekeler de yine karbonat yardımıyla giderilebilir. Ayrıca yaşlanmayla ortaya çıkan benekler ve cildin değişik tonlarda renklenmesi gibi durumlar da yine karbonatla hazırlanacak basit karışımlarla azaltılabilir.

Özellikle sivilceler için krem kıvamında bir karışım iş görecektir. Her evde bulunan karbonat, bir miktar süt, tuz ve taze limon suyu ile mucizevi bir sivilce kürü hazırlamak mümkündür. Basit bir kaba örneğin çay tabağına bir çay kaşığı kadar karbonat ve tuz eklenir. Ardından birkaç damla limon ve süt, karışıma ilave edilir. Krem kıvamına gelen cilt bakım kürü sivilceli bölgelere nazikçe sürülür. Yaklaşık yarım saat sonra bu bölge ılık suyla yıkanır. Haftada bir olacak şekilde tedaviye devam edilirse kısa sürede gözle görülür bir iyileşme görülecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git