Karbonatın Dişe Faydaları - saglikdas.com

Karbonatın Dişe Faydaları

Karbonatın Dişe Faydaları
7 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 3.001 kez okundu.

Karbonatın Dişe Faydaları Nelerdir?

Diş temizliği düzenli yapılması gereken bir uygulamadır. Uzun süre dişlerin fırçalanmaması, dişlerde diş taşı ve plak oluşumuna, sararmalara ve çürümelere neden olacaktır. Bununla birlikte gerekli ağız hijyeninin sağlanmamış olmasından kaynaklı diş eti problemleri ve diğer ağız içi problemlerle karşılaşmak olasılıkla mümkündür. Diş temizliğinde önemli olan, fırça yardımıyla uygulanan mekanik işlemdir. Bu işlemin sekteye uğramadan kolaylıkla yapılabilmesi içinde diş macunları kullanılır. Günümüzde diş macunları, bu basit yardımcı konumunu aşmıştır ve ağız içi hijyen konusunda oldukça iyi konuma gelmişlerdir. Diş macunlarında temizlik maksatlı kullanılan maddelerden biri de karbonattır. Marketlerde rahatlıkla bulunabilecek bir paket karbonat yardımıyla diş temizliğinize  katkıda bulunabilirsiniz. Karbonatın dişe faydaları şu şekilde belirtilebilir.

Karbonatın Dişe Faydaları ve Etkisi Nedir?

Öncelikle karbonatın temizleyici etkisinin olduğu toplumun ciddi bir çoğunluğu tarafından yıllardır bilinmektedir. Hatta boğaz enfeksiyonu vakalarında bile bu bölgeyi dezenfekte etme amacıyla karbonatlı suyla gargara yapıldığını herkes duymuştur. Dişler için de karbonat aynı şekilde temizleyici özelliğe sahiptir. Dış fırçasına konulacak bir tutam karbonatla dişler fırçalandığında, hem bu bölgenin dezenfekte işlemi gerçekleşmiş olur hem de dişler daha parlak bir görüntü kazanır. Karbonatın dişe faydaları olduğu kadar, usulüne göre kullanılmadığında bazı zararları da vardır. Karbonatın diş üzerinde oluşan plakayı yıpratarak çıkardığı doğrudur. Ancak aynı yıpratma durumu dişlerde de görülebilir.

Bu ilk kullanımda olmaz. Ancak bir haftayı aşan karbonat kullanımlarında diş minesinde zedelenmeler görülecektir. Bu sebeple haftada bir karbonat kullanımına ara vermek yararlı olacaktır. Eğer dişlerinizde başka etmenlerden, örneğin antibiyotik kullanımından kaynaklı sararmalar var ise karbonat bu durumda etkili olmayacaktır. Karbonatın dişleri beyazlatmaya doğrudan etkisi yoktur. Sadece doğal diş renginin üzerini kapatan tabakaları temizleyerek ortadan kaldırır. Ve sonuçta elde edilen görüntü kendi diş renginizdir. Bu doğru bir şekilde bilinmelidir. Eğer dilenirse karbonatın yanında kullanılan bir miktar tuz da hem diş temizliğinde hem ağız temizliğinde fayda sağlayacaktır. Eğer karbonat kullanımında beklenmeyen bir etki ile karşılaşırsanız mutlaka diş doktorunuzu ziyaret ediniz. En sağlıklı bilgiyi yine doktorlar tarafından almak mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git