Karbonatın Saça Faydaları - saglikdas.com

Karbonatın Saça Faydaları

Karbonatın Saça Faydaları
8 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 22.156 kez okundu.

Karbonatın Saça Faydaları Nelerdir?

Son dönemlerde sağlık bakımından doğal tedavi yöntemlerine eğilim giderek artmaktadır. Cilt bakımı, saç bakımı gibi sağlık ve kozmetik ile ilgili durumlarda da evde hazırlanabilen doğal kürler revaçta olmakta. Bu doğal ürünlerden bir tanesi de herhangi bir marketten rahatlıkla alınabilecek karbonattır. Karbonatın saça faydaları, daha çok saç temizliği ve kepek oluşumuyla ilgilidir. Vücudun her yerinde kullanılabilen, iyi bir temizleyici olan karbonat, saça da uygulanabilmektedir. Saçtaki kiri kolayca söker karbonat. Kepek oluşumunu da engelleyerek bu problemin de üstesinden gelir.

Karbonatın saça faydaları şu şekilde sıralanabilir. İlk olarak hangi saç tipleri için ne kadar karbonat kullanılmasının gerektiği bilinmelidir. Karbonat saçı temizlemekle birlikte yağ oranını da düşürür. Bu sebeple yağ oranı düşük olan saç tiplerinde karbonat oranına dikkat etmek gerekir. Duruma göre yarı yarıya düşürülmelidir hatta. Dolgun bir görünüm de karbonat kullanımı sonrasında saçlarda görülen olumlu özelliklerdendir. Saçları yağlı ve dayanıklı olan insanlarda karbonat kullanımı saçların capcanlı ve ahenkli bir görünüm almasını sağlar.

Karbonatın Saça Faydaları ve Zararları

Karbonatın saçlar üzerindeki temizlik mantığı daha çok yağa nüfuz etmesi ve yağı çözerek saçtan uzaklaştırması ile ilgilidir. Saça ağır ve kirli bir görünüm veren yağ, karbonatın devreye girmesiyle ortadan kalkar. Aynı zamanda saçlarda oluşan rahatsız edici koku da çoğunlukla biriken yağdan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla karbonat kullanmaya birlikte kötü kokunun da önüne geçilmiş olunur. Karbonat saç için şu yöntemle kullanılabilir. Bir bardak suya eklenecek tepeleme 2 tatlı kaşığı karbonat iyice karıştırılır. Daha sonra bu karışım tıpkı saç şampuanlanıyormuş gibi saçlara sürülür ve masaj yapılarak saç dipleri uyarılır. Karışımın iyice saça dağıtılmasının ardından yaklaşık 2-3 dakika beklenir. Bu işlem sonunda da saçlar ılık suyla durulanır. Tertemiz bir görünüm alan saçlarınız artık daha zor kirlenecektir. Çünkü yağlanma süresi nispeten gecikecektir. Bu yöntemi sık sık kullanmak ya da karbonat miktarını iyi ayarlayamamak bazı sorunlara yol açabilir. Saçlar fazla kuruyabilir ve kırılmalar meydana gelebilir. Ayrıca saçları zaten kuru olan bireylerin karbonat oranını 1 kaşık olarak ayarlamaları tavsiye edilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git