Karma Cilt Bakımı - saglikdas.com

Karma Cilt Bakımı

Karma Cilt Bakımı
9 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.129 kez okundu.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karma cilt, cildin bir bölgesinin daha fazla yağlı olması, bir başka bölgesinin daha kuru olması; bir bölgenin daha hassas, diğer bölgelerin az hassas olması gibi durumların görüldüğü cilt tipidir. Burun çevresinin yağlı, elmacık kemikleri çevresinin kuru olması, buna örnek gösterilebilir. Tahmin edilebileceği gibi karma cilt bakımı oldukça zordur. Çünkü yapacağınız uygulamalar cildin bir bölümüne iyi gelirken diğer bölümüne zarar verebilir.

Karma Cilt Bakımında Yapılabilecek Uygulamalar

  • Yapılacak uygulamaların cildin her tarafını bir seviyeye getirmesine dikkat edilmelidir. Cildinizin her yerinin ya kuru hale getirilmesi, ya da nemli hale getirilmesi, işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Birtakım yağlanma gidericilerle fazla yağlanan bölgelerin yağını almak, sorunlarınızı bir nebze olsun hafifletebilir. Makyaj yapan karma ciltli bir kadının zamanla burun ve alın bölgesinin yağlanması kötü bir görüntü oluşturacaktır. Bu durumda yağ emici mendillerle bölgeyi silmek iyi olacaktır.
  • Karma cilt bakımında cildinizi günde bir kez temizlemeniz gerekmektedir. Sorunu kökten çözme hevesiyle günde birkaç kez cilt temizliği yapmak, sorunu çözemeyeceği gibi kırışıklıklara ve sarkmalara neden olur. Sorun metabolizma ile ilgili olduğundan, sadece cilt temizliği ile çözmek mümkün değildir.
  • Yağ emici mendillerle beraber yağ emici bantların da kullanılması tavsiye edilmektedir. Örneğin makyaj öncesinde yağlı bölgelerin yağ emici bantlar vasıtasıyla temizlenmesi iyi olacaktır.
  • Yağ emici bantlarla yağlı bölgelerdeki yağlanma giderilirken, kuru bölgelerin de nemlendiricilerle nemlendirilmesi gerekmektedir.
  • Karma ciltliler için yaz, en korkutucu mevsimdir. Yazın yağlı bölgeler daha da yağlı; kuru bölgeler daha da kuru olur. Bunun için yazları cilt yapısını dengede tutan güneş kremlerini kullanmak gerekmektedir.

Karma Cilt Maskeleri

  • 1 elma rendelenir, az miktarda süt ilave edilerek pişirilir. Yüzünüzü yakmayacak ılıklığa geldikten sonra uygulanır. Kuruyan maske, gülsuyuna batırılmış pamukla temizlenir
  • 1 adet yumurta sarısı, 2 tatlı kaşığı nemlendirici kremle karıştırılır. Yüze uygulanarak 20 dakika kadar bekletilir. Bol su ile yıkanarak temizlenir. Uygulama haftada iki kez yapılmalıdır.
  • Bir miktar kil, 2 damla kadar zeytinyağı ve limon suyu karıştırılarak yüze uygulanır. Özellikle yağlı bölgelere iyi gelen maske, 15 dakika sonra yıkanır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git