Karma Cilt İçin Pratik Bilgiler - saglikdas.com

Karma Cilt İçin Pratik Bilgiler

Karma Cilt İçin Pratik Bilgiler
9 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.044 kez okundu.

Karma Cilt İçin Pratik Bilgiler?

Karma ciltlerin bakımı, en fazla özen gösterilmesi gereken konudur. Çünkü karma cilt tipi, en hassas durumda olan cilt tipidir. Bu cildin özelliği, bazı bölgelerin kuru, bazı bölgelerinin ise karma cilt tipine sahip yağlı bölgelere sahip olması olarak belirlenmiştir. Bu cilt tipinin bazı yerlerinin yağlı, bazı yerlerinin kuru olması cildin bakımını zorlaştırmaktadır. Bu cilt tipinde çene, alın ve burun bölgeleri genel olarak yağlı bir biçimde bulunurken yüzün diğer bölgeleri ise kuru biçimde bulunur. Bakımı konusunda en fazla zahmet veren cilt tipi olan karma cilt için pratik bilgiler konusunda bilinmesi gereken bazı maddeler vardır.

Karma Cilt İçin Pratik Bilgiler ve Yöntemler

  • Karma cilt için pratik bilgiler konusunun ilk maddesi olarak dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları bilmenizde fayda vardır. Bunların ilki uygun cilt yapısına sahip ürünlerin kullanılması gerektiğidir. Karma cilt bakımına her zaman temizlik ile başlanması gerektiği için, cildinize uygun olan temizleyicilerin ve losyonların kullanılması önem taşımaktadır.
  • Karma cilt tipine sahip olan bayanları en çok sıkıntıya düşüren konu, cildin bir tarafı yağlı iken diğer tarafının kuru olmasıdır. Bu problemin çözümü için ilk önce uygun ürünlerin kullanılması gerekir ve kullanılacak kremlerin, yüzdeki kuru ve yağlı bölgelerini eşit seviyeye getirmesi gereklidir.
  • Karma cilt yapısına sahip olan bayanların en çok yakındıkları konulardan birisi de makyaj yaparken yaşadıkları problemlerdir. Bu problem, makyajın tamamlanmasından bir süre sonra burun ve alın bölgesinde parlamalarının oluşmasıdır. Bu durumun önlenebilmesi için yapılacak uygulama, yağı içine çekme özelliğine sahip olan temizleme mendillerinin makyajdan önce kullanılmasıdır. Bu mendillerin dayanma süresi birkaç saat olduğu için bu zaman aralığında makyajınızı tazelediğinizde günü hiçbir rahatsızlık duymadan bitirebilirsiniz.
  • Karma cilt tipinde bazı bölgelerin yağlı, bazı bölgelerin kuru olması nedeniyle devamlı yüzünüzü yıkamak yağlı bölgeyi kurutmanıza yardımcı olur ama kuru bölgenin daha da kuru hale gelmesine neden olur. Bu yüzden sadece sabahları yüzünüzü bir defa yıkamalısınız.
  • Yaz aylarında da bakımı zor olan karma cilt tipi için üretilmiş güneş koruyucularının dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git