Kasık Mantarı - saglikdas.com

Kasık Mantarı

Kasık Mantarı
9 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 2.749 kez okundu.

Kasık Mantarı Tedavisi

Kasık mantarı adından da anlaşılacağı gibi kasık bölgesinde ortaya çıkar. Vücudun diğer bölgelerinde ortaya çıkan mantar türleri gibi kasık mantarı da bir enfeksiyondur. Yani vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkar. Vücudumuz, karşılaştığı şeylerdeki zararlı maddelerle savaşır. Örneğin yediğimiz yiyeceklerdeki, kullandığımız ilaçlardaki veya makyaj malzemelerindeki zararlı maddelerle savaşır. Fakat bazen bağışıklık sistemi çok güçlü olmadığında vücut zayıflar ve bu zararlı maddeler çeşitli enfeksiyonlara sebep olabilirler. Kasık mantarı da buna bir örnektir.

Kasık mantarıel ve ayakta oluşan mantarlardan o bölgeye bulaşma yoluyla ortaya çıkabilir. Kasık mantarı cinsel bölgeye de yerleşebilir. Kadınlarda ve erkeklerde farklı sonuçlara yol açar. Erkeklerde iç bölgelerle ilgili bir bağlantı olmadığı için vücudun içinde her hangi bir enfeksiyona yol açmaz fakat kadınlarda genital bölgeye yerleşerek, genital enfeksiyonlara yol açabileceği için daha tehlikeli bir hal alır. Kadınlarda görülen vajinal mantar bunun bir örneğidir.

Kasık Mantarı Zararları

Kasık mantarının en büyük belirtisi kaşıntıdır. Daha sonra kızarma ve yanma kendini gösterir. Akıntı görülür ve kötü bir koku oluşmaya başlar. Akıntı ve koku ortaya çıkmışsa tedavi sürecinin başlama zamanı gelmiş demektir ve bir doktora görünmeniz gerekir. Doktorlar tarafından kasık mantarıyla mücadele için en çok tercih edilen yöntem antibiyotik tedavisidir. İltihap kurutucu ilaçlar veya merhemler de kullanılabilmektedir. Kasık mantarı tedavisi çok titiz bir şekilde ve doktorun söylediği her şeye dikkat edilerek yapılmalıdır çünkü tedavi bittikten iki veya üç ay sonra tekrarlayabilir.

Kasık mantarına sahip olan kişiler pamuklu iç çamaşırı kullanmalı ve iç çamaşırları ütülü olmalıdır. Her gün iç çamaşırı değiştirilmeli, gerektiğinde günde birkaç kez bu değişim yapılmalıdır. Doktor tavsiyelerine uymak ve verilen ilaçları düzgün bir şekilde kullanmak kasık tedavisinde büyük öneme sahiptir. Çünkü ihmal edildiğinde mantarın vücutta atılması çok zor olabilmekte ve geçtikten bir süre sonra tekrar ortaya çıkabilmektedir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için tedavide doktorun söylediği her şey eksiksiz yapılmalıdır.Buna hiç yakalanmamak için ise o bölge sürekli temiz tutulmalı ve bağışıklık sistemi de güçlü tutulmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git