Kegel Egzersizleri - saglikdas.com

Kegel Egzersizleri

Kegel Egzersizleri
12 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.153 kez okundu.

Kegel Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Orta yaş yani otuz beş yaş üstü bayanların genel problemi olan sarkmalar hemen hemen her bayanın rastladığı problemlerdendir. Bu sorunlara kişinin fizyolojik yapısına bağlı olmak üzere geç ya da erken rastlanabilir. Orta yaş bayanlarında sık rastlanan sorunlar; genital bölge sarkmaları, genital bölge görünüm değişikliği ve idrar tutamamadır. Verecek olduğumuz iki temel egzersiz ile bu sorunları minimum düzeye çekebilirsiniz Belirli yaş sonrasında, kişinin orta yaştan yaşlılık yaşına ilerlediği dönemlerde adalelerin eskisi kadar işlevini yerine getiremediği bir gerçektir. İşlev bozukluğu yüzde beş olarak değerlendirilebilir.

Bu sarkmalar arasında genital bölgede görülen şekil bozuklukları da girmektedir. Bu sorunları önlemek için pelvik be kegel egzersizlerini eksiksiz uygulamak gerekmektedir. Bu egzersizlerin tamamı kas sarkmalarını önlediği kadar idrar tutamama sorunu için de uygulanmaktadır. Fakat şunu belirtmekte fayda var, genital bölge için yapılan bu spor çok faydalıdır ancak mevcut olan genital bölge ağrısı için uzman hekimden yardım alınmalıdır. Kegel egzersizleri nasıl yapılır? Öncelikle yere uzanmalısınız ve pelvik olarak adlandırılan bölgeyi iyice sıkın.

Kegel Egzersizleri ve Faydaları Nelerdir?

Bu gölge anüs bölgesidir. Tekrarlayarak bu hareketi yapın. Bu hareketi daha açık ifade edecek olursak; gaz çıkarmamak ya da idrarımızı tutmak durumunda kaldığımızda yaptığımız harekettir.Bu hareketi yaparken karın ve popo kaslarınızın hareketsiz olması gerekmektedir. kegel egzersizlerini sarkmanın varlığına bakılmaksızın haftada üç kez yapmalısınız. Beş saniye sıkıp on saniye de gevşeme hareketleri ile egzersizinizi tamamlamalısınız.

Pelvik egzersizi nasıl yapılır? Sırt üstü yatıp leğen kemiğinizin hareketlenmesini sağlayıp dizlerinizi kendinize doğru çekin. Aynı esnada ayak tabanınızın da yerde olmasına dikkat edin. Omurgaya hiç ağırlık vermeden, göbek deliğiniz yukarı olacak biçimde pelvik bölgeyi iyice sıkarak yapabilirsiniz. Bu hareketi günde iki kez yinelemelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git