Kepek Neden Olur - saglikdas.com

Kepek Neden Olur

Kepek Neden Olur
13 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.188 kez okundu.

Kepek Neden Olur?

Bir saç sorunu olan kepek oluşumu aynı zamanda hoş olmayan görüntülere de neden olmaktadır. Parçalar halinde saç derisinden dökülmekte olan deri parçaları omuzlara düşmektedir. Saç derisi hastalığının bir belirtisi olan kepekler estetik açıdan da hoş olmayan görüntülere neden olurlar. Kepek Neden Olur? Sorusunun cevabı ve çözüme yönelik işlemler aşağıda anlatılmıştır.

Kepek Neden Olur ve Saçlardaki Kepek Oluşumu Normal midir?

  • Temizliğine özen gösterilmeyen saçlarda kepek oluşumu normaldir. Saçların uzun süre yıkanmaması kepek oluşumunu tetikleyen en büyük nedenlerden biri olmak ile birlikte, Kepek Neden Olur? Sorusuna verilebilecek en etkili cevapların başında gelmektedir. Bu neden ile iki günde bir ve saça uygun nitelikteki şampuan ile saçlar mutlak suret ile yıkanmalıdır.
  • Saçların yıkanma aşamasında saç derilerinin hırpalanmamasına dikkat edilmelidir. Yıkama esnasında tırnaklar ile saç derisinin ovalanması derilerin kalkmasına ve kepek oluşumuna neden olur.
  • Saçları ılık su ile yıkamak kepekli saçlardan kurtulma için çözüm üretir. Ilık su bilindiği gibi saç derisine iyi gelmektedir. Sıcak su ile saç yıkamak ise kepek oluşumunu arttırmaktadır.
  • Saçları şekillendirmek maksadı ile kullanılan ürünler günün bitimi ile birlikte mutlak suret ile temizlenmelidir. Sprey ve jöle gibi ürünler ile briyantin kullanımı saç derilerinde kepeğe neden olmaktadır. Kullanılan bu ürünler iki gün sonunda temizlenmeye kalkılır ise, saç köklerinde oluşan kepeklenmeler gözlenecektir.
  • Kepek ile mücadele için piyasada bulunan kepek şampuanları tercih edilebilir. Bu tip şampuanların içerisinde saç derisine iyi gelecek nitelikte maddeler bulunmaktadır.
  • Stres saç kepeklenmelerine yol açan bir başka etkendir. Aşırı stresten veya stresli ortamlardan uzak durmak saçlarda kepek oluşumunu azaltacaktır.
  • Yarım çay bardağı elma sirkesi saç yıkama işleminden sonra kullanılan durulama suyuna konularak başa dökülür ise kepek oluşumu engellenecektir.
  • Kahvaltılarda tüketilen siyah çayın yerine bitkisel çayların tüketilmesi de kepek oluşumunu engellemektedir.
  • Çok tuzlu ve yağlı olan gıdaların kepek oluşumuna neden olduğu bilinmektedir. Bu gibi gıdalardan uzak durmak kepek oluşumuna engel olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git