Kirpik Bakımı - saglikdas.com

Kirpik Bakımı

Kirpik Bakımı
17 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.174 kez okundu.

Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır?

Yüzümüzde en çok dikkat ettiğimiz yerlerden biri gözümüzdür. Peki, sadece gözlere dikkat etmek yeterli midir? Hiç şüphesiz yeterli değildir. Gözlerimize dikkat ettiğimiz kadar gözlerimizin güvenliğini sağlayan kirpiklerimize de dikkat etmemiz gerekir. Makyaj yaparken mutlaka rimel de süreriz ancak zamanla sürdüğümüz bu rimeller kirpiklerimizi yıpratır ve kirpiklerimiz dökülmeye başlar.

Dökülen her kirpik gözümüze girmek isteyen mikropların işini kolaylaştırır. Makyaj yapmayı bir süre sonra terk etmek gerekir. Eğer makyajdan yine de vazgeçmem diyorsanız o halde sizlere ufak ama etkili bir çözümümüz var. Kirpik bakımı yapmanız gerekmektedir. Bu bakım sayesinde kirpikleriniz olduğu yerde kalacak ve sağlık içinde bakabileceksiniz. Kirpik bakımı tarifleri aşağıdadır.

Kirpik Bakımı Yöntemleri

Hint Yağı

Malzemeler: boş bir rimel kabı, hint yağı

Hazırlanışı: Boş rimel kabının içerisine 3 damla hint yağı damlatılır. Hint yağı kirpikleri besler ve güçlenmesini sağlar. Gür kirpikler hint yağı ile mümkündür. Rimel sürer gibi uygulayınız. Gece yatmadan önce kullanmanız daha faydalıdır. Ancak rimel kabının kesinlikle boş olması gerekmektedir, aksi takdirde rimelle birlikte sürülen hint yağı akacaktır.

Kirpiklerin Sağlıklı Olması İçin Bakım Kürü

  • Badem yağı
  • Fındık yağı
  • Zeytinyağı

Hazırlanışı:  1 çay kaşığı badem yağı, 1 çay kaşığı fındık yağı ve 1 çay kaşığı da zeytinyağını alın ve karıştırın. Kapalı bir kapta muhafaza edin ve her gün bir parça pamukla kirpik diplerinize uygulayın. Gözünüzden akarsa bulanık görme gibi bir sorunla karşılaşırsınız. Yağlar bitkisel olduğu için gözünüzü etkiler.

Yılan Yağı

Bir parça pamuk yardımıyla kirpiklerinize sürün ve en az 30 dakika bekleyin. Yılan yağının adına aldanıp yılandan yapıldığını düşünmeyin, alakası yoktur. Gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Dilerseniz kaşlarınıza da sürebilirsiniz.

Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır?

1- Kirpiklerin rimelden güzelce temizlenmesi gerekir. Eğer kullandığınız ürünler tamamen silmenize yardımcı değilse zeytinyağı kullanabilirsiniz, hemen sonuç alacaksınız. Kirpiklerinizi kesmeniz de onların uzamasını sağlamaz, keserek kendinizi riske atmamalısınız. Kirpik belli bir seviyeye kadar uzar, gerisi sizin beslenmenize ve genetik özelliklerinize bağlı bir şeydir.

2- Rimelinizi gün sonunda mutlaka kirpiğinizden çıkarmalısınız, rimelle uyumak kirpik köklerinize zarar verir ve kirpiklerde dökülmeler görülür. Yapacağınız tüm bu bakımların en mühimi gün sonunda temiz kirpiklerinizin olmasına bağlıdır.

3- Bitkisel yağlar gözlerinizde alerjiye sebep olabilir, eğer olursa bakım sonlandırılmalı ve nemlendirici krem kullanılmalı. Parmak uçlarınızla göz kapağınıza krem sürün ve masaj yaparak kirpiklerinize yedirin. Bu sayede kirpikleriniz nemlenecek ve daha doğal görünecektir.

4- Kaşlarınız kirpiklerinizden çok daha güçlüdür. Rimel gibi makyaj ürünleri kirpiklerinizi seyreltir. Kaşlarda ise böyle bir durum çok söz konusu değildir. Bu nedenle kirpiklere bakım yapılırken son derece nazik olunmalı ve yavaş hareket edilmelidir.

Kirpiklerinizi kaybederseniz bir daha geri getiremeyebilirsiniz, anlık güzellik uğruna kullandığınız rimeli gün sonunda mutlaka temizlemelisiniz. Aynı özeni rimeli sürerken de göstermeli ve nazik olmalısınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git