Kısa Saç Bakımı - saglikdas.com

Kısa Saç Bakımı

Kısa Saç Bakımı
17 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.055 kez okundu.

Kısa Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Kısa saç bakımının uzun saça göre daha kolay olduğu genel geçer bir düşünüştür. Ancak bu oldukça yanlıştır. Kısa saç bakımının da uzun saç bakımı kadar zahmetli ve hassas olduğu bir gerçektir. Günümüzde erkeklerin yüksek bir yüzdesi kısa saçlıdır. Kadınlardan bir kısmı da ara ara değişiklik yapmak için saçlarını kısa kestirirler. Aslında bu, biraz da uzun saçın zahmetinden kurtulma amacıyla yapılır.

Ancak az önce de belirttiğimiz üzere bu, yanlış bir düşüncedir. Basit bir örnek verecek olursak, kısa saçın boyanması uzmanlar tarafından önerilmeyen bir durumdur. Çünkü boyalarda bulunan birtakım kimyasallar, saç diplerine daha rahat nüfuz ederek saçları yıpratır ve güçsüzleştirir. Oysa uzun saçlarda böyle bir sorun yoktur.

Kısa Saç Bakımı Yöntemleri ve Maske Uygulaması

Ayrıca kısa saçlar, fönün kırıcı etkisine de uzun saçlara göre daha fazla duyarlıdır. Bundan dolayı kısa saçlarda fön önerilmez. Kısa saçların bir diğer sorunu ise istediğiniz şekli kolay verememenizdir. Çünkü kısalan saç, başına buyruk hareket eder ve kolay kolay şekil almaz.

Ancak bu saydıklarımız sizi, saçınızı kısa kestirmekten alıkoymasın. Saydığımız tüm bu olumsuzların tedbirleri de vardır. Örneğin fön sonucu kırılan kısa saçların zeytinyağı kürleri ile sağlıklı olması pekâlâ mümkündür. Sağlıksız jöle ve spreylerle şekil vermenin yerine de lif içerikli ürünler kullanabilirsiniz. Böylece saçlarınızın sağlığını bozmaksızın şekil vermeniz mümkün olacaktır.

Her durumda kısa saçtan bıkıp saçınızın bir an önce uzamasını isteyebilirsiniz. Bu durumda uygulayabileceğiniz en ideal yöntem, saç uzamasını teşvik eden havuç maskesidir. Havuç, hem yediğinizde saçınızın uzamasını hızlandıracaktır, hem de maske olarak uyguladığınızda etkili olacaktır.

Havuç Maskesi Malzemeleri: 3 adet havuç, 1 yumurtanın sarısı, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ( mümkünse organik olmalı ), 3 bardak su.

Havuç Maskesinin Hazırlanışı ve Uygulanışı: 3 bardak su kaynatılır. Kaynamaya başlayınca daha önce rendelenerek hazırlanan havuç suya atılır. Su, yarım saat daha kaynatılır. Böylece havuç lapa kıvamına gelir. Karışım süzülür ve üzerine zeytinyağı ile yumurta sarısı ilave edilir. İyice karıştırıldıktan sonra dipten başlanarak saça sürülür. Saç, streç film ile kaplanarak 2 saat beklenir. Sonra yıkanarak durulanır. Hafta iki kez uygulanması tavsiye edilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git