Kişisel Bakım - saglikdas.com

Kişisel Bakım

Kişisel Bakım
18 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.052 kez okundu.

Kişisel Bakım Önemi

Vücut üzerinde yapılabilecek her türlü bakım işlemi Kişisel Bakım olarak adlandırır. Toplum içerisinde saygın beğenilen bir insan konumunda olmak isteyen her insan kişisel bakımına özen gösterir. Temizlik kişisel bakımın temel kuralıdır. Kişisel Bakım uygulanan bölgeler aşağıda belirtilmiştir.

Kişisel Bakım Çeşitleri 

Saç Bakımı

Saç bakımı saçların sağlıklı olması ve canlılığını koruması için yapılan işlemlerdir. Saçlar belirli zaman dilimlerinde mutlak suret ile yıkanmalıdır. Toplum içerisinde yağlı saçlar ile dolaşan birinin saç bakımından ya da kişisel bakımdan söz etmesi mümkün değildir.  Saç bakımları kozmetik olarak ya da bitkisel olarak adlandırılan ürünler sayesinde gerçekleştirilmektedir.

Vücut Bakımı

Vücut bakımında temel ilke ölü derilerin temizlenmesidir. Ölü derilerin temizlenmesinde en başarılı uygulama ise kese yapılmasıdır. Bayanların özellik ile şikayet ettikleri el ve ayak tırnaklarının siyahlaşması, yapılacak peeling işlemleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Vücut bakımının gereklerinden biriside ayak temizliğidir. Toplum içerisinde koku yapan ayaklar ile dolaşmak, çevreyi rahatsız etmek, istenilen bir durum değildir. Buna engel olmak için öncelikle belirli sıklıklar ile banyo yapılması, mümkün olmaması durumunda ayakların sabunlu su yıkanması oldukça önemlidir.

Ağız ve Diş Bakımı

Dişlerin fırçalanması ağız ve diş bakımının temel ilkesidir. Gerek dişlerin beyazlayarak parlaması, gerek ise, sağlığının korunması açısından diş fırçalama işlemi her gün uygulanan rutin işlemler haline getirilmelidir. Özellik ile sararan dişlerin insanların uzaklaşmasına neden olduğu düşünüldüğünde, günde 3 kez diş fırçalanması alışkanlık haline getirilmelidir.

Kıyafet Bakımı

Kıyafet bakımının pahalı ve lüks elbiseler ile ilgisi yoktur. Önemli olan temiz ve tertipli kıyafetler giymektir. Birkaç gün üst üste kullanılan kıyafetlerin şeklinin bozulması ya da koku yapması kaçınılmazdır. Bu neden ile kıyafet bakımında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, temizlik ve görünüm açısından aynı kıyafetlerin uzun süre ile giyilmemesidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git