Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri - saglikdas.com

Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri

Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri
21 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 937 kez okundu.

Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri?

Kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihleri bu tip hijyenik ürünler için oldukça önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Son kullanma tarihleri geçen makyaj ve kozmetik ürünler ciddi anlamda kötü sağlık sorunlarını meydana getirebilmektedir. Son kullanma tarihlerine bakılmadan alınan fondoten ve pudra gibi malzemeler geniş bir bölgeden başlayarak çeşitli cilt problemlerine neden olurken, rimel, eyeline göz makyaj ürünleri de göz üzerinde şişlik, kızarıklık ve bulanık görme gibi sorunlara neden olabilmektedir.

Kozmetik Ürünlerinin Son Kullanma Tarihleri ve Makyaj İçin

  • Kozmetik ürünlerinin üzerinde yer alan 12M ürününün 12 ay sonunda kullanılmaması gerektiğini belirtmektedir. 24M ise ürünün 24 ay sonunda son kullanma tarihinin dolacağını belirtmektedir.
  • Likit ürünlerin kullanım süresi diğer ürünlere göre daha kısadır. Örnek olarak cilde uygulanan fondotenler 1 seneye kadar kullanılabilmektedir.
  • Diğerlerinden daha likit olan dudak parlatıcıları ise en fazla 6 ay kullanılmak durumundadırlar.
  • Rimel ve eyeliner gibi kirpiklerin şekillenmesine yarayan ve gözlere anlam katan makyaj malzemelerinin kullanım süreleri 6 aydır. Bu malzemeler devamlı havayla temas halinde oldukları için üzerlerinde kuruma olursa direkt olarak atılmalıdır.
  • Kozmetik ürünlerinin son kullanma tarihleri oldukça önemlidir. Kozmetik ürünlerinin kullanım süreleri genelde 3 aya düşmektedir. Bunun nedeni kavanoz halinde olan ürünlerin daha fazla mikrop barındırması olasılığının olmasıdır. Krem kavanozlarının üzerinde yer alan ifadelerde belirtildiği yerler size bu konu hakkında bilgi verebilmektedir.
  • Makyaj ve kozmetik ürünlerindeki kuru yapıların kullanım süreleri likit malzemelere oranla daha fazladır. Bunun nedeni bu malzemelerin içlerinde sıvının bulunmamasıdır. Far ve allık gibi ürünler 2 sene boyunca kullanılabilmektedir.
  • Pudralar katı bir kıvamda olmalarına rağmen cilt üzerinde düzenli olarak kullanıldıkları için kullanımı esnasında daha dikkatli kontrol edilerek sürülmelidir. Bir makyaj malzemesinin bozulup bozulmadığını ise sürülüşünden ve kokusundan anlamak mümkündür. Bu gibi durumlarda herhangi bir kötü koku ile karşılaşıldığında derhal malzemenin kullanılmasından uzak durulmalıdır. Son kullanma tarihi geçmiş olan ürünler ciddi anlamda sağlık sorunlarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git