Kuru Cilt Maskesi - saglikdas.com

Kuru Cilt Maskesi

Kuru Cilt Maskesi
22 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 896 kez okundu.

Kuru Cilt Maskesi Önemi

Yağlı cilt veya karma cilt tipleri dışında bulunan, genellikle yüz kısmında az ya da çok yağlı olan cilt tipleri kuru cilt olarak adlandırılır. Bu tip ciltlere uygulanacak doğal maske çeşitleri bulunmaktadır. Kuru cilt maskesi bu doğal maske çeşitlerinden hareketle tasarlanmış uygulamalardır. Kuru cilt maskesi hazırlama ve uygulamalarına yönelik hazırlanan paylaşım aşağıda sunulmuştur.

Kuru Cilt Maskesi için Uygulamalar

  • Bir çay kaşığı kil, bir çay kaşığı zeytinyağı ve bir adet domates kullanılmak suretiyle kuru cilt maskesi elde etmek mümkündür. Öncelikle domates ezilerek püre haline getirilir. Kabuklar domatesten ayrılır. Ezilme işlemi tamamlandıktan sonra pürenin üzerine 1 çay kaşığı kil ve 1 çay kaşığı zeytinyağı eklenerek karıştırılır. Elde edilen karışım cilde sürülerek 10 dakika beklenir ve süre dolunca yıkanır.
  • 1 tatlı kaşığı bal ile 1 tatlı kaşığı tereyağı bir kap içerisinde karıştırılır. Önemli husus tereyağının tuzsuz cinste olmasıdır. Tuzlu tereyağı kullanılması halinde cilt daha fazla kuruyacaktır. Elde edilen karışım cilt üzerine uygulanarak 30 dakika beklenilir. Bal ve tereyağı kırışıklığı önlemek ile birlikte cildi de nemlendirmektedir.
  • Yarım litre süt bir kap içerisine konularak ocakta kaynatılır. Sütün tam olarak kaynamaya yakın olduğu anda, bir tutam papatya kurusu alınarak kaynamakta olan sütün içerisine dökülür. Kaynatma işlemine ocağın altı kısılmak suretiyle bir müddet daha devam edilir. Kaynama işlemi tamamen bitirildikten sonra, sütün içerisinde bulunan papatya çıkarılarak süzme işlemine tabi tutulur. Elde edilen karışım buz kalıpları içerisine dökülür ve buzluğa konulur. Oluşturulan buz küplerinden her gün 1 adet alınarak cilt üzerinde gezdirme işlemi yapılır. Yapılacak bu işlem sayesinde cilt daha nemli ve daha yumuşak bir dokuya kavuşacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git