Lazer Epilasyonun Zararları - saglikdas.com

Lazer Epilasyonun Zararları

Lazer Epilasyonun Zararları
28 Kasım 2014 tarihinde eklendi, 1.700 kez okundu.

Lazer Epilasyonun Zararları Nelerdir?

Hem erkekler için hem de kadınlar için sorun olabilen vücut kılları, bazı yöntemlerle alınabilmektedir. Bu yöntemlerin büyük bir çoğunluğu geçicidir. Örneğin: sıcak ağda, sir ağda, tüy dökücü kremler, jilet kullanma gibi uygulamalar anlık ve geçici etkiye sahiptir. Lazer epilasyon ise kalıcı etkiye sahip uygulamalardan biridir. Lazer epilasyon sayesinde istenmeyen tüylerinizden birkaç seans içinde kurtulursunuz. Klinik ortamlarında yapılabilen bu yöntem sayesinde, dilediğiniz estetik görüntüye kavuşursunuz. Pürüzsüz cildinizin tadını çıkarırsınız.

Fakat toplumda, lazer epilasyonun zararları hakkında bazı fikirler oluşmuştur. Öncelikle şu bilinmelidir. Lazer epilasyonları kesinlikle zararsız demiyoruz. Fakat bu her lazer epilasyonu seansında zarar göreceğiniz anlamına gelmez. Daha çok kullanılan lazerin yönteminden kaynaklanan bir takım zararlar olabilmektedir. Eğer lazer derinin üzerinden yapılıyorsa bu işlem zararsızdır. Fakat bazı yöntemlerde lazer derinin altına da nüfuz edebilmektedir. Bu durum da yanıklara neden olabilmektedir.

Lazer Epilasyonun Zararları ve Etkileri

  • Lazer epilasyonun sonunda akne oluşumu ve kaşıntılar görülebilir. Bu tarz komplikasyonlar genelde açık tenli kişilerde daha sık görülür. Fakat bu olumsuz durumlar geçicidir. Genelde 1 – 2 hafta da geçerler.
  • Epilasyon sonrasında güneş kremi kullanılmadığı takdirde ciltte lekeler ve yanıklar görülebilmektedir. Yüksek faktörlü güneş kremi kullanmakta yarar vardır.
  • Lazer epilasyonlarının müzmin deri hastalıkları olan kişiler için kullanımı yasaktır. Örneğin sedef gibi rahatsızlıklardan şikayetçi olan kişiler lazer epilasyonunu kullanmamalıdır.
  • Hamile kadınlar lazer epilasyonu yaptıramaz. Çünkü lazer ışınları bebeğe aşırı derecede zararlıdır.
  • Genital bölgenin lazer epilasyonundan etkileneceği ön yargısı kadınlarda oluşmuş durumdadır. Fakat bu yanlıştır. Lazer epilasyonu sonucunda genital bölgede özel olarak herhangi bir sorun yaşanmaz.
  • Eğer lazer epilasyonu işlemi yapacaksanız, bu işlemden sonra cildinizin ciddi derecede hassaslaşacağını bilmeniz gerekir. Bu sebeple lazer epilasyonundan sonra solaryuma girme ya da güneşlenme ciddi deri problemlerine yol açar. Eğer bronzlaşma planınız varsa lazer epilasyonunu tercih etmeyiniz.
  • Doğru yöntemlerle yapılan lazer epilasyonunun deri üzerinde kalıcı zararları olmadığı bilinmektedir. Sadece narin cilde sahip insanların komplikasyon süreleri biraz daha uzundur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git