Makyaj Malzemelerinde Hijyenin Önemi - saglikdas.com

Makyaj Malzemelerinde Hijyenin Önemi

Makyaj Malzemelerinde Hijyenin Önemi
4 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 932 kez okundu.

Makyaj Malzemelerinde Hijyenin Önemi Nedir?

Makyaj kadınların yaşamlarının her alanında kullandığı bir şeydir. Makyaj malzemelerinde hijyenin önemi büyüktür. Hijyene dikkat edilmezse cildimiz mikrop kapabilir. Cilt güzelliği demek öncelikle hijyen demektir. Cildinizde sorun varsa hijyene daha çok dikkat edilmelidir. Cildinizde leke veya sivilce varsa dikkat etmemeniz sonucu bunların artmasına sebep olabilirsiniz.

Göz kalemlerinizi açtığınız kalemtıraşların hijyenini de makyaj malzemeleri kadar sağlamanız önemlidir. Makyaj malzemelerinizi çok yakın bile olsa başka insanlarla paylaşmanız önerilmez. Bu mikrop kapmayı hızlandırır. Onların cildinde bulunan bir rahatsızlık sizin cildinize geçebilir.

Güzelleşmek isterken sağlığınızı kaybedebilirsiniz. Bunun yanında kozmetikçilerde tester olarak kullanılan makyaj malzemeleri de dikkatli kullanılmalıdır. Buralardan uçuk kapabilirsiniz.

Makyaj Malzemelerinde Hijyenin Önemi Nedir Ve Hijyen Nasıl Sağlanır?

Makyajdan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Günlük hayatta her yere temas eden ellerimiz çok fazla mikrop taşır. Makyaj esnasında bu cildimize bulaşabilir.Fırçalarınızı antibakteriyel ürünlerle temizleyebilirsiniz. Gözlerinizde herhangi bir sorun varsa gözleriniz için olan makyaj malzemelerini daha az kullanmanızı öneririz. Ya da daha kaliteli malzemeler kullanılmalıdır. Zararı en aza indirmek sizin elinizdedir.

Allık Ve Fondöten Hijyeni:

Allıklar ve fondötenler acele kullanımdan sonra genele kapakları kapatılmadan çantaya konurlar. Bu çok yanlıştır. Kapağı kapatılmamış bir malzeme çabucak mikrop kapar. Mikrop kapmanın dışında fondötenin ağzı açık kalırsa kurur ve yüzünüzde pütürlü bir görünüme sebep olur.

Göz Kalemi Hijyeni:

Göz kalemleri de kesinlikle kapağı açık şekilde bırakılmamalıdır. Mikroplanmış bir göz kalemi gözünüzde alerji, şişme ve akma meydana getirir. Dikkat etmezseniz bu zararlar kalıcı zarara dönüşebilir.

Rimel Hijyeni:

Kapağı tam kapanmayan rimeller zamanla kurur ve mikrop kapar. Göz kalemi gibi rimel de gözle ilgili olduğu için çok dikkatli olunmalıdır. Gözlerinde kist olan bayanların makyajda hijyene önem vermedikleri gözlemlenmiştir.

Makyaj Fırçalarında Hijyen

Çoğu kadın makyaj fırçalarını yıkamadan kullanır. Bu çok risklidir. Makyaj fırçalarınızı ayda bir kez yıkamalısınız. Bu yıkamayı ılık, köpüklü bir suyla gerçekleştirebilirsiniz. Makyaj fırçasını yıkadıktan sonra kurumaya bırakabilirsiniz. Makyaj fırçalarında hijyene ek olarak yumuşaklık da elde edersiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git