Manikür - saglikdas.com

Manikür

Manikür
5 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.378 kez okundu.

Manikür Bakımı

Manikür, tırnak bakımının ilk kuralıdır. İster kuaföre giderek yapılsın, isterse de evde kendi başımıza yapılsın, manikür, hijyen gerektiren bir iştir. Manikür, ellerin daha güzel görünmesi için, tırnak diplerindeki ölü derilerin ve liflerin kesilmesi, tırnağın güzelce törpülenmesi ve tırnak dibindeki derilerin geri itilmesidir. Manikür yapmadan önce ellerin anti-bakteriyel ürünlerle hijyenik hale getirilmesi gerekmektedir.

Kullanılacak olan aletlerin de temiz olması oldukça önemlidir. Tırnaklar alkol yardımıyla temizlendiğinde hem hijyen sağlanmış, hem de yumuşamış olur. Tırnaklara nemlendirici kremlerle masaj yapılması da tırnak etlerinin yumuşamasını sağlayacaktır.Ayrıca eller ılık ve sabunlu suda bir süre bekletilmelidir. Ilık su içerisine yarım limon ve 1 kaşık badem yağı eklemek de etlerin yumuşamasında yardımcı olacaktır.

Manikür Çeşitleri

Manikür öncesinde tırnaklarınızda oje kalıntısı var ise mutlaka çıkarmalı, tırnaklarınızda yağ kalıntısı olmaması için limonlu su ile iyice silinmelidir. Kullanacağınız törpünün tırnak yapınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Törpü, pürüzsüz ve çıkıntısız olmalıdır. Manikür yapmak için gerekli malzemeleri eczanelerden alabilirsiniz. Fakat manikür için tırnak makası ve törpü harici de malzemelere ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Krong:

Bayanlar adını pek bilmeseler de manikür yaparken tırnak diplerindeki etlerin yok edilmesini ve tırnakların daha uzun görünmesini sağlayan alettir.

Et makası:

Tırnak kenarlarındaki etlerin ve şeytantırnağının kolay kesilmesini sağlayan alettir.

Et pensi:

Tırnak diplerindeki etleri geri itmeden önce fazlalıkların kesilmesi gerekmektedir. Fakat kesilmeden önce et pensi ile çekilmesi gerekmektedir.

Tahta çubuk:

Eğer manikürü evde yapacaksanız tahta çubuğa ihtiyacınız olacaktır. Tırnak diplerindeki etleri bu çubukla geri itmeniz gerecektir.

Kütikül giderici sıvı:

tırnak etlerinizi ve tırnaklarınızı daha iyi yumuşatmak ve manikür sırasında canınızın acımasını önlemek için kütikül giderici sıvıya ihtiyacınız vardır. Özellikle tahta çubukla tırnak etlerinizi itmeden önce çubuğa sıvıdan damlatmak oldukça işe yarayacaktır.

Manikürün son aşaması fırçalamadır. Tırnaklar fırçalanarak üzerinde kalan son pürüzler de giderilmiş olur. Tüm işlemler bitip manikür tamamlandıktan sonra, tırnakların daha güzel ve göz alıcı görünmesi için sıra ojeye gelmiş demektir. Bu aşamada oje sürmeden önce tırnaklara zarar gelmemesi için koruyucu bir cila ve daha sonra istenilen renkte oje sürülmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git