Minoxidil Yan Etkileri - saglikdas.com

Minoxidil Yan Etkileri

Minoxidil Yan Etkileri
10 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.707 kez okundu.

Minoxidil Yan Etkileri Nelerdir?

Bir vasodilatör, damar açıcı ve saç dökülme ilacı olan minoxidil yan etkileri ile kafalarda soru işareti bırakmaktadır. Piyasadaki ismi Rogaine olan ilaç solüsyon olarak bulunmaktadır. Genellikle erkek saç dökülmelerinde kullanılan bir üründür. Minoxidil yan etkileri birçok insanı etkilediği için uzman kontrolünde kullanılmalıdır. Minoxidil kullanılırken yaşanabilen sorunlar şöyledir:

  • Aşırı kepeklenme ve kaşıntı
  • Ciltte döküntü ve kızarıklık
  • Vücuttaki tüylerde kalınlaşma ve koyulaşma
  • Baş dönmeleri ve göğüste hassasiyet
  • Baş ağrısı ve mide bulantısı
  • İlaç kullanılan bölgede sivilcelenme ve yanma
  • Kullanıma ilk başlandığı sıralarda saçlarda daha fazla dökülme

Tüm bu yan etkilerle sağlık problemlerine yol açabilen minoxidil kullanımı öncesinde, uzmanlar hastaları tiroid testlerinden geçirmekte ve uygun gördüğü takdirde ilacı hemen kesmektedir. Minoxidil uzmanlar tarafından en az tercih edilen ve en fazla yan etkiye neden olan ilaçtır.

Minoxidil Yan Etkileri ve Zararları

Özellikle ani alerji işaretleri, ellerde, ayaklarda, yüz ve dudaklarda şişme, ağız ve boğazda kuruluk, yutkunma problemleri, ani tansiyon düşmesi gibi ciddi yan etkiler görüldüğü anda bir hekime başvurulmalı ve hemen ilaç kesilmelidir. İlaca karşı çok ciddi bir alerji oluşursa tıbbi müdahale gerektiği için hastaneye yatmanız da fayda vardır.

Minoxidil, kullanımına çok dikkat edilmesi gereken bir ilaçtır. Özellikle Guanetidin içeren ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. 18 yaşından küçüklerin ve 65 yaşından büyüklerin kullanmaması gerekmektedir. Ayrıca hamile ve emzirenlerin, karaciğer ve böbrek hastalarının, kardiyovasküler hastalığı olanların kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Diüretik ve antihipertansif ilaçlarla da etkileşimi nedeniyle bu ilaçlarla birlikte alınmamalıdır.

Minoxidil Yan Etkileri ve İktidarsızlığı

Deri üzerinde herhangi bir tahriş, hasar, iltihap, enfeksiyon ya da güneş yanığı varsa da ilaç kullanımı ertelenmelidir. Sorunlar çözülünce tekrar başlanmalıdır. Kafadan başka bir bölgede kullanılmaması gereken ilacın kuru saç ve kafa derisinden başka bir yerle teması halinde, bölgenin bol suyla yıkanması gerekmektedir.

Krem olarak olduğu gibi sprey şeklinde de bulunabilen minoxidil, saç dökülmesinin olduğu bölgeye masaj yapılarak yayıldıktan sonra eller iyice yıkanmalıdır. Günde 2 ml’den daha fazla ilaç kullanılması tehlikeli yan etkilere sebep olacağından kullanırken çok dikkat edilmeli ve ilacın dozu iyi ayarlanmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git