Okaliptüs Yağının Faydaları - saglikdas.com

Okaliptüs Yağının Faydaları

Okaliptüs Yağının Faydaları
13 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 982 kez okundu.

Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs yağının vücuda bir dizi faydası vardır. Birçok hastalığa iyi gelmesiyle beraber saçlara ve cilde iyi gelmesiyle de bilinir. Bu yazıda okaliptüs yağının faydalarını bulabilirsiniz. Okaliptüs yağının bilinen en iyi faydası solunum yolları hastalıklarında bir ilaç etkisi görevi görmesidir.

Bronşları açıp öksürüğe çok iyi gelir. Bunun yanı sıra sinüzit, astım tedavisinde etkili bir ilaçtır. Okaliptüs yağı anti bakteriyel olmasıyla mikrop barındırmaz. Evcil hayvanların taşıdığı bitlere karşı vücudu korur. Bunun yanında evde bulunan örümcek, böcek, sivrisinekleri barındırmamasıyla etkili bir yağdır. 

Okaliptüs yağının faydaları bunlarla bitmiyor. Birçok saç sorununa iyi gelen okaliptüs yağı, saç kepeklenmesinin ve dökülmesinin önüne geçiyor. Bunun yanında vücuttaki kas, eklem ağrılarını azaltıp kasları gevşetiyor.

Okaliptüs Yağının Faydaları ve Etkileri

Sinüzite iyi gelmesi için buhar banyosu yoluyla sinüsler rahatlatılabilir. 2 litre kaynamış suyun içine 5 damla kadar okaliptüs yağı damlatılır. Suyun buharı çekilerek sinüslerin rahatlatılması sağlanır. Saçlarınız için kullanacaksanız 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 damla zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı balı bir kaba konup karıştırılır.

Bu karışım önce diplere daha sonra tüm saça yayılır. Uyguladıktan sonra bir havluyla veya boneyle saç kapandıktan sonra 2 saat bekletilir. 2 saatin sonunda saç suyla arındırılır. Öksürüğe iyi gelmesi için 1 bardak sudan biraz az suyun içine 5 damla okaliptüs yağı damlatılır. Günde 2 kez gargara bu suyla gargara yapılır.

Okaliptüs yağını direkt olarak içmek veya deriye sürmek oldukça zararlıdır. Ayrıca mutlaka bir doktora danışıp kullanmanız gerekir. Çünkü okaliptüs yağı fazla kullanıldığında zehir etkisi yaratabilir, bu yüzden kullanırken dikkat etmekte fayda var.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git