Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları - saglikdas.com

Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları

Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları
14 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.421 kez okundu.

Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları Nelerdir?

Osmanlı saraylarında yaşayan hiçbir asilzade, güzellik sırlarını birbirlerine söylemez ve böylelikle herkes birbirinden daha güzel olmak için, yarışırmış. Osmanlı kadınlarınıngüzellik sırları, her daim merak edilmiş ve günümüzde de gerek valide sultan, gerekse haseki sultan, cariye ve gözdelerin güzellik sırları, merak edilmektedir.Osmanlı kadınlarının her zaman güzel, bakımlı ve zarif olmalarının elbette ki, bir takım sırları vardır.

Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları ve Yöntemleri

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen güzellik sırlarının başında, gül suyu ve gül suyunun kullanım alanları, gelmektedir Osmanlı saraylarında kadınlar, gül suyunu cilt temizliği, kırışıklık giderme ve tonik, olarak sıklıkla kullanmışlardır.

Osmanlı kadınlarının yüz güzellik sırrı

Osmanlı kadınları yüzlerini güzelleştirmek ve daha beyaz göstermek için, kurşun karbonat kullanırlardı. Yüze uygulanıp 4-5 dakika bekletilerek yıkanan kurşun karbonat, yüzü gerginleştirmek ve daha beyaz görünmek için, kullanılırdı.

Osmanlı kadınlarının makyaj sırrı

Osmanlı saraylarında yaşayan kadınların en favori güzellik sırrı,İsfahan sürme idi. İsfahan sürmesi, gözün keskinliğini arttırarak, daha iri ve güzel görünmesini sağlardı. Günümüzde kullanılan sürmeye, o dönemde İsfahan sürme denirdi. Ve kadınların en çok kullandıkları objeler arasında idi.

Osmanlı kadınlarının yağ kullanım sırları

Osmanlı saraylarında yaşayan kadınlar, cilt tonlarına göre çeşitli yağlar, kullanırlardı. Esmer tenli bayanlar gül yağı, menekşe yağı ve zeytinyağını tercih ederken, sarışın ve beyaz tenli kadınlar ise süt, bakla ve kavun çekirdeğini, kullanırlardı. Dişlerini beyazlatmak için çöven suyu, tuz ve şeker kullanılırken, cilt bakımı için badem yağını tercih ederlerdi.

Saray kadınlarının güzel kokma sırrı

Kadınlar arsında güzel kokmak, saray kadınlarından bize miras kalan güzel bir gelenektir. Saray kadınları güzel kokmak için misk, amber ve gül kokularını, tercih ederlerdi. Bunun yanında kıyafetlerinin güzel kokması için, çeşitli tütsülerle kıyafetlerini tütsülerlerdi. En çok gül suyu, elma ve reyhan kokusu, tercih edilirdi.

Saray kadınlarının ağız kokusuna çözümü

Osmanlı saraylarında yaşayan kadınlar, ağızlarının kokmaması için yemeklerden sonra ağızlarını gül suyu ve ya sirkeli su ile yıkarlardı.

Osmanlı kadınlarının bakımlı saçlarının sırrı

Osmanlı dönemindeki bir inanışa göre, cildin ve saçların yıpranmasının nedeni vücuttaki kirli kanın akamamasındandır. Bu nedenle Osmanlı kadınları, ara ara vücutlarındaki kirli kanı akıtırlardı. Saçların dökülmemesi için sakız yağı, mazı ve mersin yağı, kullanırlardı.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git