Papatya Suyu İle Saç Nasıl Açılır - saglikdas.com

Papatya Suyu İle Saç Nasıl Açılır

Papatya Suyu İle Saç Nasıl Açılır
15 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.880 kez okundu.

Papatya Suyu İle Saç Nasıl Açılır?

Papatya çiçeği, Papatyagiller ailesinde bulunan, yaprakları ince parçalı olan otsu bir bitkidir. Ilıman iklimlerde yetişir. 25 cm boylarındadır. Çiçeğin orta kısmı sarı olup etrafında 15 – 20 tane beyaz renkli çiçek bulur ve mayıs, haziran aylarında çiçek açar.Çiçeğin içeriğinde acı madde, tanen ve glikozitler vardır. Aynı zamanda esmer uçucu bir yağa sahiptir.

Papatya; Eski Yunan, Mısır ve Roma ilaçlarında her zaman yer almıştır. 19. yüzyıl boyunca da Amerika’nın reçetelerini süslemiştir. Bizde kullanımı ise Amerika’nın tarihinden çok daha eskilere dayanmaktadır. Papatyanın, gaz giderici, spazm çözücü, iltihap kesici, gastrit ve ülser gibi mide hastalıklarının tedavisinde etkisi çok büyüktür.

Bunların yanı sıra güzellikte de papatyanın büyük payı vardır.Kadınlar kendilerinde değişiklik yapmak istediklerinde bu işe önce saçlarının rengini değiştirmekle veya saçlarını kestirmekle başlarlar. Fakat saç rengini değiştirmek birçok işlem gerektirir ve bu işlemler saçı yıpratır.

Papatya Suyu İle Saç Nasıl Açılır İşte Yöntemleri ve Hazırlanışı

Saçları yıpratmadan doğal yollarla saçlara pek çok işlem yapılabilir. Bunların en başında kına ve papatya suyu ile saç rengini açmak gelir. papatya suyu ile saç rengini açma yöntemi çok eskilere dayanan bir yöntemdir.

Papatya saçları besler ve saça doğal sarı rengi verir.Bu yöntem ile saç rengini açarken, mevsiminde toplayıp kuruttuğunuz papatyaları kullanabilirsiniz veya aktarlardan kuru papatya temin edebilirsiniz.

Malzemeler

  • Kurutulmuş papatya
  • 4 bardak su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Kısa saçlara sahipseniz bir avuç papatya, uzun saçlara sahipseniz iki avuç papatya kullanabilirsiniz.

Öncelikle suyunuzu kaynatın ve papatyaları suya bırakın. Fakat kaynatırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Papatyalar suya sarı rengini verene kadar bekleyin ama su turuncuya dönmeden tencerenizi ocaktan alın. Yani kaynama işlemini 5 – 10 dakikadan uzun tutmayın ve demlenmesini bekleyin.

Bu karışımı saç derinizin yanmaması için biraz soğuduktan sonra kullanmaya başlayın. Papatya suyunu süzün ve püskürtmeli bir şişeye koyun. Daha sonra saçlarınıza iyice sürün ve 1 saat kadar güneşte bekleyin. Daha sonra durulayın veya banyo esnasında son durulama suyunda da kullanabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git