Portakal Yağının Faydaları - saglikdas.com

Portakal Yağının Faydaları

Portakal Yağının Faydaları
18 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 993 kez okundu.

Portakal Yağının Faydaları Nelerdir?

Portakal C vitamini bakımından en yüksek değere sahip meyvelerdendir. Portakal ağacında bulunan çiçekler ve olgunlaşmış portakal kabuklarının damıtılmasıyla portakal yağı elde edilir. Selülitler konusunda portakal yağının çok etkili olduğu bilinmektedir. Yiyecek endüstrisinde aroma vermek amacıyla kullanılan portakal yağı cilt için kullanıldığında koruyucu bir etkiye sahiptir.

Portakal Yağının faydaları adlı yazımızda portakal yağının vücudunuza yararlı birçok özelliğinden bahsedeceğiz.

Portakal Yağının Faydaları ve Etkileri

  • Romatizma kaynaklı ağrıyan bölgelerde kullanımında portakal yağının çok faydası vardır.
  • Portakal yağı sindirim sistemini harekete geçirdiği gibi mideyi de rahatlatmakta etkilidir.
  • Ateş düşürücü özelliği sayesinde ateş yükselmesi durumunda kullanımı faydalıdır.
  • Oluşan yara ve yanıkların üzerine uygulandığında portakal yağının tedavi edici özelliği vardır.
  • Cildin güzelleşmesinde etkili olduğu gibi selülitli bölgelere uygulanması durumunda da önleyici ve iyileştirici etkisi vardır. Ciltte kullanıldığında sıkılaşma sağlar.
  • Portakal yağı yüzdeki akne ve sivilce sorunlarını gidermede etkilidir ve tekrar oluşumunu engeller.
  • Portakal yağı haricen kullanılması durumunda kilo vermede yardımcıdır. Şeker hastalıklar, kansızlık, soğuk algınlığı ve sinir bozukluklarına iyi gelir.
  • Cildinizi temizledikten sonra portakal yağını ayrıca tonik olarak da kullanabilirsiniz.
  • Masaj dışında dahilen kullanmak amacıyla portakal yağını yarım fincan suya 2 – 3 damla ekleyerek gün içinde birkaç kez kullanabilirsiniz.
  • Portakalın C vitamini bakımından yüksek bir değere sahip olması dışında B, E ve P vitaminleri ayrıca magnezyum, bakır, potasyum, çinko, fosfor, demir ve protein de içerir.

Portakal Yağı

Portakal yağı özellikle yağlı ve karma ciltler için çok faydalıdır.portakal yağı cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyerek sağlıklı ve temiz bir cilde kavuşmanıza olanak sağlar.Portakal yağının sakinleştirici bir etkisi vardır ve bu sayede stres ve yorgunluğa iyi gelir.Kuru ve hassas ciltler için kullanıldığında dengeleyici bir özelliği vardır.

Cilde canlılık ve parlaklık verir ayrıca diş etlerini korumada ve güçlendirmede de etkili bir yağdır.Portakal yağı antibakteriyel olduğu için mikropları öldürmede etkilidir, temizleyici özelliği sayesinde dezenfekte etmede başarılıdır.Portakal yağı cilt yüzeyini pürüssüzleştirerek yumuşak ve ipek gibi bir tene kavuşmanızda yardımcı olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git