Pudra Kullanımı - saglikdas.com

Pudra Kullanımı

Pudra Kullanımı
19 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.727 kez okundu.

Pudra Kullanımı Yöntemleri

Pudra kullanımı, makyaj yaparken oldukça önemlidir. Çünkü pudrasız bir makyaj yarım kalmış demektir. Cilde fondöten uygulandıktan sonra sürülen pudra, cildi daha pürüzsüz, yumuşak ve duru gösterir. Pudra, fondötenin kapatıcı özelliğini de arttırır ve cildin parlamadan daha mat görünmesini sağlar. Pudra, uygulanan makyajın ciltte daha iyi durmasını de sağlamaktadır.

Kompakt pudra, preslenmiş olduğu için kullanımı oldukça kolaydır ve en çok tercih edilen pudra türüdür. Toz pudra ise cildi daha aydınlık ve parlak göstermesine rağmen kullanımı daha zordur. Pudra, özellikle yağlı ve sivilceli ciltler için oldukça faydalıdır. Çünkü kurutucu özelliği ile sivilceleri kurutmakta ve yağlı ciltlere iyi gelmektedir.

Fakat kuru ciltlilerin çok fazla kullanmaları sakıncalıdır. Pudra tek başına sürülecekse önce nemlendirici krem sürmek, cildin yapay ve pudralanmış gibi görünmesinin önüne geçip daha doğal bir görüntü oluşturacaktır,

Pudra Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fakat fondöten üzerine sürülecekse ince olması gerekmektedir. Dudaklara ruj sürmeden önce pudra uygulamak, rujun dudaklara daha fazla tutunmasını ve daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

  • Pudrayı fırça ile sürdükten sonra pamukla fazlalıkları almak gerekmektedir.
  • Eğer yüzünüzde tüyler varsa pudra tüyleri daha fazla belirginleştireceğinden tüylerinizi aldırmadan pudra sürmemelisiniz.
  • Pudra sürme işlemi bittikten sonra saç dipleri, kaş ve kirpiklerde pudra kalıp kalmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Pudranın ciltte homojen bir yapıda olması için cilt renginden yarım ton açık bir pudra rengi seçilmelidir.

Makyaj yaparken doğal bir hava yaratmak isteyenler ışıltılı pudrayı fırça yardımı ile birkaç dokundurmalıdır. Yeteri kadar pudra sürüldüğünde oldukça iyi sonuçlar alınırken, fazla sürülmesi yüzde pullanma ve soyulma gibi sonuçlar doğurabilir. Pudra seçiminde özellikle ten rengi göz önünde bulundurulmalıdır.

Pudra Kullanımı Zararları

Açık tenli bayanların ten rengine yakın açık renkleri, esmer bayanlarınsa daha koyu renkleri tercih etmeleri gerekmektedir. Pudrayı yanlış kullanmak güzel bir görüntü yerine bakımsız ve yamalı bir görüntüye neden olur.

Ayrıca pudranın renginin fondötenle uyumlu olması da gerekmektedir. Yanlış,  markasız ve kalitesiz pudralar ciltte tabaka gibi durup sivilceye neden olabilir. Cildin her şeyi kaldıramayacağı hassaslıkta olduğunu düşünerek kaliteli pudralar kullanılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git