Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir - saglikdas.com

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir
25 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 2.376 kez okundu.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların, derhal doktora görünmeleri gerekmektedir. Fakat hangi doktora gideceğini bilmeyenlerin, bu makaleyi sonuna kadar okumaları yeterli olacaktır.

Saç dökülmesi sorunu yaşıyorsanız, ilk olarak dermatoloji yani cildiye ye, gitmeniz gerekir. Doktorunuz orada sizi inceleyecek ve ona göre bir tanı koyup, başka bir doktora yönlendirecektir. Cildiye ye gitmenizin nedeni, saç dökülmenizin deri kaynaklı olup olmadığını incelemeleridir,

Eğer deri kaynaklıysa, başka bir doktora yönlendirmeden tedavi edebilirler. Dermatoloji ye gidip, sorununuzun deri kaynaklı olmadığı söylenmişse, sizi yönlendirecekleri bir sonraki aşama ise, endokrinoloji olacaktır. Endokrinolojide saç dökülmenizin sebebini tam anlamıyla öğrenebilir, kesin bir teşhis koydurabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Doktora Gidilir ve Doktor Gitme Faydaları

Endokrinoloji, fizyoloji biliminin alt dallarından bir tanesidir. Anlamı ise iç salgı bilimidir. Endokrinoloji de hormon testleri ve diğer testler yapılarak, saç dökülmenizin asıl nedeni araştırılır. Hormonal bir dengesizliğiniz varsa, bu da saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Saç dökülme sorunu yaşıyorsanız, bunu alttan almamanız gerekir. Alt tarafı bir saç dökülmesi deyip geçmemelisiniz. Mutlaka bir doktora görünmeli, dökülmenin asıl nedenini araştırmalısınız. Ufak bir neden de olsa bunun tedavisini görmelisiniz.

Saç dökülmesinin nedeni, vitamin eksikliğine bağlı olarak da gelişir. Ancak daha büyük sorunlar da olabilir. Bunun için doktora gitmeniz tavsiye edilir.

Saçlarınız gereğinden fazla dökülüyorsa, bunun çözümünü internette ve ya dergilerde aramamalı, mutlaka bir doktora görünmelisiniz. Aksi takdirde hastalığınız ilerlerse, tedavisi olmayan bir takım problemlere dönüşebilir. Bu da sizi daha fazla zorlayabilir.

Saç Dökülmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Eviniz hastaneye uzak ise, aile hekiminizden yardım alabilirsiniz. Çünkü hemen hemen her semtte, sağlık ocakları bulunmaktadır. Size en yakın aile hekiminize giderek, sorununuza çözüm olarak uzman bir doktora yönlendirilmeyi, isteyebilirsiniz.

Saçlarınız herkeste olduğu kadar dökülüyorsa ve bunun bir hastalık belirtisi olmadığı doktorunuz tarafından kanıtlanmış ise, saçınıza doğal maskeler yapabilir, saçlarınız için vitamin kullanabilirsiniz. Bu sayede az da olsa dökülen saçlarınız hiç dökülmeyecek, istediğiniz gür ve hacimli saçlara kavuşacaksınız.

Kısacası saç dökülmeniz varsa, saç dökülmesi için hangi doktora gidilir? Diye merak ediyorsanız, saydığımız bölümleri ziyaret etmeniz gerekir. İlk olarak bir cildiye ye, daha sonrasında ise bir endokrinoloji doktoruna, görünmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git