Saç Dökülmesinin Nedenleri - saglikdas.com

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç Dökülmesinin Nedenleri
27 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 922 kez okundu.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Kalıtımsal nedenler rol oynayabilir. Soy ve dna ile ilişkilidir. Ailenizde saç dökülmesi yaşayan bireyler varsa sizin de saçlarınızın dökülme olasılığı oldukça yüksektir.

Saçlara iyi bakılmaması başka bir nedendir. Bu yüzden saç bakımını ihmal etmemek ve düzenli bir şekilde saçlarınızla ilgilenmek gerekir. Saç dökülmesinin nedenleri aşağıda sıralanmıştır.

Menapoz, hamilelik ve yumurtalık kisti gibi jinekolojik durumlar da saç dökülmesini tetikler. Bağ dokusu sorunları lupus problemi saç dökülmesine neden olabilir. Vitamin ve minerallerden yoksun bir diyet saç dökülmesini hızlandırır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Zararları

Bu yüzden yediklerinizin vitamin ve mineral açısından zengin olmasına gerekli özeni göstermelisiniz. Sağlıksız beslenme de saç dökülmesinin büyük nedenlerinden biridir.

Protein azlığı, yağ asiti azlığı, demir eksikliği, tiroit problemi saç dökülmesine sebep olabilir. Kemoterapi gören kişilerin saçları dökülür. Stresi azaltmak için kullanılan ilaçlar saçların dökülmesine sebep olur, bu ilaçlar bırakıldıktan sonra saç dökülmesi de azalır.

Pek çok ilacın kullanımı saç dökülmesini artırır. Kan incelten ilaçlar, gut ilacı, epilepsi rahatsızlığı, dilantin, kolsişin, allopürinal, antidepresanlar, kolesterol ilaçları, idrar söktürücü ilaçlar, diyet ilaçları, uyuşturucu kullanımı, aşırı A vitamini saç dökülmesine neden olur.

Saça uygulanan boya gibi işlemlerde kullanılan kimyasallar, yabancı maddeler, saçın aşırı işlem görmesi saç dökülmesine sebep olur. Özellikle kadınların saç dökülmesinde hava şartları ve sağlık durumu çok etkilidir. Hava değişimi bile saç dökülmesine sebep olabilir. Dış etkenler ve beslenme de önemli rol oynar.

Saç Dökülmesi 

Saçın aşırı yıpranmamasına özen gösterildiğinde, kullanılan ilaçlara dikkat edildiğinde ve özellikle de vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme şekli hayat tarzı haline getirildiğinde saç dökülmesinin nedenleri büyük oranda ortadan kalkacaktır.

Genetik olan dökülme çeşitlerinde ise aileden olan bir durum olduğu için çok fazla yapılabilecek bir şey yoktur. Çok dökülme oluyorsa saç ektirme gibi yöntemler denenebilir.

Saçlarınıza gerekli dikkati verdiğiniz ve bakımını ihmal etmediğiniz sürece saç dökülmesi problemi azalacaktır. Her şeyde olduğu gibi saçlarda da daha iyi bir görüntü için önce onun sağlığına dikkat etmek gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git