Saç mantarı - saglikdas.com

Saç mantarı

Saç mantarı
30 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.215 kez okundu.

Saç Mantarı Tedavisi

Saç mantarı, bu mantara sahip olan kişinin havlu veya tarak gibi bir kişisel eşyasının kullanılmasıyla bulaşır. Sahip olan kişiyi çok rahatsız eden bir görüntüsü vardır ve kişinin başında meydana geldiği için günlük hayatı da etkiler.

Kendinizde böyle bir şey gözlemliyorsanız, başka hiçbir şey yapmadan ilk olarak doktora gitmelisiniz. En iyi tedaviyi işin uzmanı olan doktorlar verecektir. Saç mantarı tedavisinde selenyum ve telekanazol bulunan şampuanlar, ayrıca oral anti fungal adı verilen ilaçlar kullanılmaktadır.

Etraftaki kişilerin ne söylediğine aldırmadan doktor görüşüne baş vurmalı ve doktorun önerdiği ilaçları ve şampuanları bir an önce kullanmaya başlamalısınız.Mantar hastalıklarındaki temel sorun tedavi edildikten bir süre sonra hastalığın tekrar edebilme özelliğidir.

Saç Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evde kullandığınız havlu ve tarak gibi kişisel eşyalarınızın temizliğine büyük özen göstermeli ve onları sürekli dezenfekte etmelisiniz. Yanınızda sizinle birlikte yaşayan aile bireyleri veya yakınlarınız varsa onlar da aynı şekilde davranmalıdır.

Hatta doktor, onların bile mantar geçirici şampuanlardan kullanmasını tavsiye edebilir. Doktorun tavsiyelerine mutlaka harfiyen uyulmalıdır.Saç mantarı, kellikle sonuçlanabilen çok tehlikeli bir hastalıktır.

Bu yüzden belirtiler görüldüğünde kesinlikle tedavi süreci ihmal edilmemeli, doktor görüşünde ve kontrolünde söyledikleri yerine getirilmelidir. Kullandığınız eşyalar sürekli temiz tutulmalı ve başkalarının eşyaları kullanılmamalıdır. Siz de başkalarının eşyalarını kullanmayın, başkaları da sizin eşyalarınızı kullanmasın.

Saç Mantarı Zararları

Burada en önemli nokta temizliktir. Kişisel eşyaların temiz tutulması büyük bir önem taşımaktadır. Doktor tavsiyelerine uyduğunuzda ve saç mantarını atlattığınızda bile, hastalığın tekrarlanmaması için kişisel eşyaların temizliği konusuna çok dikkat etmek gerekir. Bu yapılmadığı zaman hastalık tekrarlayabilir ve kelliğe kadar giden sonuçlarla yüzleşmek gerekebilir.

Tedavinin ise doktor kontrolünde yapılması en önemli konulardan biridir. Mantar hastalığı konusunda halk arasında çok bilinen ve yaygın olan söylentiler vardır. Bunlara kulak asmayıp, doktora gitmek ve işin uzmanından yardım almak gereklidir.

Böyle yapmadığınız zaman, hastalık tedavi edilmediği gibi başkalarına da bulaşabilir ve sürekli olarak tekrar tekrar ortaya çıkabilir. Kökten ve kesin çözüm için, saç mantarı ile karşılaşıldığında kesinlikle doktora gitmek gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git