Saç Örgü Modelleri - saglikdas.com

Saç Örgü Modelleri

Saç Örgü Modelleri
31 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.173 kez okundu.

Saç Örgü Modelleri Nelerdir?

Saçlara örgü hali ile şekil vermek çok eskilere dayanır. Çağımızda da çok farklı saç örgü modelleri ile değişik ve estetik görüntüler elde ediliyor.

Saç Örgü Modelleri ve Hazırlanışı

Günümüzde sıkça kullanılan saç örgü modellerini inceleyecek olursak yapılışlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Balıksırtı Örgü Modeli

Bu örgüde işlem saçların geriye alınması ile başlar. Arkaya alınan saçlar üç bölüme ayrılır. Örme işlemi arkaya doğru devam eder. Hem sağdan hem soldan eşit miktarda saçlar alınarak örgünün içine ilave edilerek enseye kadar örülür. Enseye gelindiğinde toka ile saçlar tutturulur. İsteğe bağlı olarak sprey ile örgü sabitlenir.

Mısır Örgü Modeli

Örme işlemine geçilmeden önce saçlar atkuyruğu şeklinde toplanır. İsteğe göre alttan veya üstten farklı şekillerde de topla işlemi yapılabilir. Toplanılan saç eşit şekilde ikiye ayrılır. Sağ taraftan alınan küçük bir tutam diğer tarafa eklenir.

Aynı şekilde sol taraftan alınan küçük bir tutam da diğer tarafa eklenir. Bir sağdan bir soldan küçük tutamlar alınıp diğer tutamlara eklenerek aşağıya kadar devam edilir. Uca gelindiğinde toka yardımı ile toplanır.

Ters Örgü Topuz Modeli

Saçlar taranıp öne doğru alınır. Örgü işlemini baş öndeyken gerçekleştirmek mümkündür. Her çağda popüler olarak kullanılan balıksırtı örgüsünün yukarıya doğru örülmesi ile gerçekleşir. Ensede üç bölüme ayrılan saçlara sağdan ve soldan eşit miktarlarda alınan tutamlar eklenerek yukarı doğru örgü yapılır.

Toka ile örülen kısım bağlanır. Baş geriye doğru atıldığında serbest arka kısım balıksırtı örgüsü olmalıdır. Üst kısımda kalan saçlar da toka ile atkuyruğu şeklinde toplanır. Toplanılan saçlara krepe yani kabartma işlemi uygulanır, ardından tel toka ile topuz yapılır. Bu örgü modeli düğünlerde veya davetlerde tercih edilebilir.

Saç Örgüsü İle Taç Modeli

Saçlar tarandıktan sonra serbest bırakılır. Kulağın üzerinden bir miktar saç alınır, üç bölüme ayrılır ve düz stilde örgü uygulanır. Örgü işleminden sonra lastik toka yardımı ile örülen saç toplanır, diğer tarafa geçirilir. Geçirilen tarafta tel toka ile kulak arkasına sabitlenip saçlar üste alınır ve işlem tamamlanmış olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git