Saç Yağlanması ve Tedavisi - saglikdas.com

Saç Yağlanması ve Tedavisi

Saç Yağlanması ve Tedavisi
2 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 938 kez okundu.

Saç Yağlanması ve Tedavisi Yöntemleri

Saç yağlanması ve tedavisi, kadınların yaz ya da kış fark etmeksizin yağlanan saçlarına çözüm bulmalarıdır. Terleme, sıcak, güneş, yağmur, duman gibi nedenlerden dolayı yağlanan saçlar, kadınları oldukça rahatsız etmektedir.

Özellikle de sık sık mutfakta yemek yapmak zorunda kalınması, saçların her daim yağlanmasına neden olmaktadır. Saçlar, ihtiyaçları olan vitamin ve mineralleri alamadığı zaman da yağlanmaya yol açarlar.Gün içerisinde sürekli olarak şapka ya da bere takılarak havasız kalan saçlarda da yağlanma ve kepeklenme çok fazla oluşmaktadır.

Saç yağlanması ve tedavisi için evde kolayca uygulanabilecek yöntemler vardır. Her akşam saçları kepeğe karşı etkili, bakım kremi içeren şampuanlarla yıkamak, düzenli olarak bitkisel bakım ürünleri kullanmak ve yağ engelleyici saç kremleri kullanmak, saçların yağlanmasını önleyecektir.

Saç Yağlanması ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aslında yağlanma saçlardan değil saç derisinden kaynaklanmaktadır. Saç derisi altında üretilen sebum nedeniyle saçlar yağlanmaktadır.Vücutta bulunan ter ve yağ bezleri salgıları kıl köküne bırakarak yağlanmaya sebep olmaktadır.

Vücudun aşırı yağ salgılaması, saçların da çok sık yağlanmasına neden olmaktadır. Aşırı yağ salgısı kişiye göre değişmektedir. Özellikle ergenliğe geçiş dönemindeki cinsel hormonlar, yağ salgısının artmasını sağlar.

Saç Yağlanması 

Uzun saçlara sahip olan kişilerde, yağın tutunabileceği alan arttığı için kısa saçlılara göre daha fazla yağlanma olur. Kafa derisine yapılan masaj ve yağlı kremler kullanmak da saçların yağlanmasını arttırır.

Yağlı saçlar, görünüm itibarıyla rahatsızlık verir. Saçların aşırı yağlanması ile kepeklenme, dökülme, egzama ve mantar da oluşabilir. Saçların yağlanması konusunda yapılabilecek en önemli şey, saç derisinin neden yağlandığını bulmaktır.

Saç Yağlanma Bakımı

Hormonal ve kalıtsal sebepli olarak oluşan saç yağlanmasında, kekik suyu, deniz tuzu, ıhlamur, elma sirkesi, polen tozu, ısırgan otu, nane, biberiye, limon gibi faydalı bitkilerle yapılacak olan karışımlar, yağlanma sorununa çözüm getirecektir.

Uzun süre güneşe maruz kalınması, sık sık boya ve perma gibi işlemler yapılması da saçlarda yağlanmaya sebebiyet verir. Ayrıca saç fırçalama işlemi de saç derisindeki yağ bezlerini aktifleştirdiği için daha yağlanma oluşabilir. Özel bakım kremleri kullanarak ve her gün yıkayarak saç yağlanmasından kurtulmak ve kalıcı çözümler üretmek mümkündür.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git