Saç Yumuşatma Yöntemleri - saglikdas.com

Saç Yumuşatma Yöntemleri

Saç Yumuşatma Yöntemleri
5 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 4.219 kez okundu.

Saç Yumuşatma Yöntemleri Nelerdir?

Saçlar bakımsız kaldığında kuru ve sert görünür. Fön ve düzleştiriciler kuruyan saçı daha çok yıpratır. Kuru saç tararken bile kırılır ve saçın yapısını bozar. Aynı zamanda kuru saç, kuru saç dipleri demektir ve kepek oluşumu için ideal ortamın yaratılmasıdır. Bunun dışında saç şekillendiricileri bile saçın hacim ve parlaklığını sağlayamaz. Sağlıksız saç bakımsız bir tarlaya benzer. Durmadan karışır ve düzgün görünmez. Saç uçlarının kesilmesi bile işe yaramaz. Saçlardaki matlığın giderilmesi için dipten uca bakım gerekir. Bu yüzden saç yumuşatma yöntemlerine başvurulmalıdır. Çeşitli yöntemler ve saç maskeleri ile saç yumuşatma yöntemleri çeşitlendirilebilir. İpek yumuşaklığında saçlar için yapılması gerekenler şunlardır:

1)      Saçlarınızı sürekli nemli tutarak yumuşak saçlara kavuşabilirsiniz. Bunun dışında doğal bakım yağlarını maske gibi kullanılarak saçın kuruması ve mat bir görünüm oluşturmasının önüne geçilmelidir. Her hafta uygulanması gereken yağlar saçın ihtiyacı olan nemi saça kazandırır.

2)      Saçları yumuşatmak için duş esansında saç kremi kullanmak gereklidir. Bunun için durulanan saç kremlerini tercih etmelisiniz. Durulanan saç kremleri, saçınıza protein depolar ve nemin kalıcı bir etki yaratmasını sağlar.

3)      Saçların yumuşaklığının kuruduktan sonra gitmemesi için duş sonrasında durulanmayan saç serumları kullanabilirsiniz. Durulanmayan serumların saça yapacağı bakım sayesinde saç telleri uzun süre nemli kalır. Saç serumu alırken içeriğinde keratin olmasına özen göstermelisiniz.

4)      Saçların yumuşaklığı için duştan sonra kurutma işlemi gerçekleştirmeyin. Saçınızı kendi haline bırakın o şekilde kurusun. Vaktiniz var ise havluya sarıp bekleyebilirsiniz ama asla fön makinesi kullanmayın. Fön saçı kurutur ve kırılmasına yol açar.

Saçların Yumuşaması için Doğal Maskeler

Yumuşak Saçlar için Yumurtalı Saç Maskesi 

  • Hintyağı (1 çorba kaşığı yeterlidir)
  • Zeytinyağı (2 çorba kaşığı yeterlidir)
  • Yumurta sarısı (1 adet)

Hazırlanış ve Uygulanış Aşaması: Hint yağı ve zeytinyağı bir cezvede karıştırılır ve ocakta ısıtılır. Ocaktan alınan cezvenin içine 1 adet yumurtanın sarısı eklenir ve karıştırılır. Hazırlanan karışım saçta özelliklede kurumuş olan uç kısımlara yedirilerek sürün. Karışımın saçta bekleme süresi 1 saattir. Süre bitiminde saç, ılık su ile yıkanır ve yağdan arındırılması sağlanır.

Doğal Yağlarla Hazırlanan Saç Maskesi

  • Çörek otu yağı ( 2 tatlı kaşığı yeterlidir)
  • Badem yağı (3 tatlı kaşığı yeterlidir)
  • Jojoba yağı (1 çay kaşığı yeterlidir)

Hazırlanış ve Uygulanış Aşaması: Ölçüleri doğru olarak koyulan yağları bir kaseye koyun ve iyice karıştırın. Hazırlanan karışımı sadece saçın kurumuş kısımlarına güzelce masaj yaparak sürün. Bu uygulamanın bekleme süresi 45 dakikadır. Daha sonra şampuan ile saçınızı yıkayarak yağdan arındırın. Bu maskeyi düzenli olarak her hafta kullanmalısınız. Dört hafta sonra saçınızdaki değişim sizi mutlu edecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git