Saçkıran ve Tedavisi - saglikdas.com

Saçkıran ve Tedavisi

Saçkıran ve Tedavisi
3 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 919 kez okundu.

Saçkıran ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle saç derisinde stres veya bakteriler yüzünden ortaya çıkıp daha sonra yayılan bir hastalık olan saçkıran saçların yer yer kaybedilmesine neden olur. Saçkıran hastalığı basit yöntemleri ile kısa bir süre içinde tedavi edilebilen ve bulaşıcı olmayan bir hastalıktır.

Ancak önlem alınmaması halinde dökülen saçların tekrar çıkmama ihtimali de olabilir. Yazımızda sizleri saçkıran ve tedavisi hakkında bilgilendireceğiz.

Saçkıran ve Tedavisi ve Çeşitleri

Saçkıran hastalığına en çok genç yaştaki kişiler yakalanmakta olup hastalığın nedeni mantar oluşumundan kaynaklanır. Eller ve tırnak aralarında çıkan mantarlar saç derisine bulaşarak saçkıran hastalığına sebebiyet verir.

Saçlardaki açılma önce bir bölgede oluşur ve daha sonra yayılmaya başlar. Bozuk para büyüklüğündeki açılma eğer tedavi edilmezse artarak büyümeye devam eder.

Bakteri riski olmayan saçkıran hastalıklarının genellikle stres yüzünden çıktığı düşünülür. Orta yaştaki kişilerde daha çok görülen bu durum saçkıran hastalığının yanında başka hastalıkların da olması ile saç dökülmesinin hızlı bir şekilde artmasına neden olur.

Pis ortamda bulunmak ve kısa süreli gidilen bir yerde bakterilerle temas etmek durumunda da saçkıran hastalığı ortaya çıkması mümkündür.

Dişi ve erkek olmak üzere saçkıran hastalığının iki çeşidi vardır. Dişi saçkıran tipi, diğer bölgelere yayılması en kolay olan, devamlı artış gösteren hastalıktır ve tedavi edilmesi uzun zaman alabilir. Erkek saçkıran tipinde ise tedavi basit olup daha kısa bir süre alır ve hastalık diğer bölgelere yayılmayı sürdürmez.

Saçkıran ve Tedavisi

  • Saçkıran hastalığının hafif görülen vakalarında deri üzerine kortizonlu kremler uygulanarak tedavi edilebilir. Hafif seyreden hastalıkta bu kremler faydalı bir etkiye sahiptir.
  • Saçkıran hastalığının ileri boyutlara ulaşması halinde saç derisine yapılacak kortizon iğnesi ile bir tedavi uygulanabilir. Hastalığın ileri vakalarında kortizonlu iğne tedaviye yanıt verir. Ağır tedaviler için olan bir uygulama şeklidir. Ayrıca saçkıran için kullanılacak bazı ilaçlarla da hastalığı tedavi etmede başarılı sonuçlar alınabilir.
  • Saçkıran hastalığı için ayrıca ultraviyole ışınlarından yardım alınarak psoralen maddesinin saçkıran olan deriye sürülmesi ile de bir tedavi yöntemi uygulanabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git